۱۰ مورد از فواید سوارکاری اسب برای سلامتی

۱۰ مورد از فواید سوارکاری اسب برای سلامتی

فواید زیادی از سوارکاری اسب برای سلامتی تان وجود دارد. آن هایی که به شکل رقابتی اسب سواری می کنند می دانند که سوارکاری یک فعالیت چالش برانگیز و مفرح است. علاوه براین، این باور وجود دارد که تعامل با اسب ها آثار درمانی دارد.

این موضوع نتیجه ی ظهور یک روش درمانی تجربی به نام اسب درمانی یا درمان به کمک اسب است، که شامل تعاملاتی بین بیماران و اسب ها می شود تا وضعیت های پزشکی مانند سوء مصرف موادمخدر، بیماری روانی، و اوتیسم را درمان کند. با ما همراه باشید تا برخی از فواید سوارکاری را بخوانید.

آموزش سوارکاری اسب همان فواید اسب درمانی را فراهم نمی کند. یک فرد متخصص معتبر در زمینه ی بیماری روانی باید در جلسات اسب درمانی حضور داشته باشد تا درمان مورد تایید باشد. با این همه این مقاله تنها درمورد فواید سوارکاری به روش سنتی برای تفریح و یا ورزش صحبت می کند.

فواید سوارکاری اسب

در این جا ده مورد از فواید سوارکاری اسب به روش سنتی برای سلامتی آورده شده است:

قدرت عضلات مرکزی بدن را افزایش می دهد.

یکی از قوی ترین عضلات یک سوارکار عضلات مرکزی بدن اوست. حفظ وضعیت قرارگیری صحیح نیازمند تمرین عضلات مرکزی علاوه بر عضلات پشت و سینه است. همچنین، برای حفظ تعادل روی اسب نیز عضلات مرکزی درگیر می شوند.

هماهنگی را بهبود می بخشد.

هماهنگی بدن یک مهارت مهم برای سوارکاری می باشد. نه تنها سوارکار نیازدارد تا حرکات بدنش را با اسب هماهنگ کند، بلکه او همچنین باید اسب را به مسیر درست و از روی موانعی مانند بشکه ها و نرده ها یا دور آن ها هدایت کند.

اعتماد را تقویت می کند.

برای یک سوارکار موفق بودن ، سوارکار باید رابطه ی مبنی بر اعتماد را با اسبش تقویت کند. اسب ها مانند هر حیوان دیگری می توانند غیرقابل پیش بینی باشند. اگر یک سوارکار در حین سوارکاری پرت شده یا صدمه دیده باشد، نیاز به تلاش زیادی دارد تا آن اعتماد قبلی را مجددا به دست آورد. در آموزش اسب سواری شما باید روی اعتماد سازی با اسب تان تمرین کنید. یادگیری اعتمادسازی نه تنها درمورد اسب و سوارکار بلکه درمورد تمام روابط انسانی نیز حائز اهمیت است.

ذهن را به کار می اندازد.

برخلاف فعالیت های بیهوده ای مانند تماشای تلویزیون، اسب سواری شما را از لحاظ جسمی و روانی به فعالیت وا می دارد. انجام فعالیت روانی یک مزیت مهم سوارکاری است. همانطور که یادمی گیرید با اسب تان ارتباط برقرار کنید، حرکات را اجرا کنید، و بر موانع غلبه کنید، مغزتان اطلاعاتی را درمورد اینکه چطور این کارها را انجام داده اید ذخیره می کند. همانطور که به یادگیری چیزهای تازه ادامه می دهید، مغزتان اطلاعات را ذخیره خواهد کرد بنابراین شما می توانید آن کار را دوباره انجام دهید و حتی شاید دفعه ی بعد بهتر از قبل. 

مهارت های حل مسئله را تقویت می کند.

همانطور که در توانایی سوارکاری تان پیشرفت می کنید، ممکن است چالش یک دور پرش ، سوارکاری تریل(صحرایی) ، یا نمایش اسب را پشت سر بگذارید. با هدایت اسب تان شما باید در مهارت های حل مسئله حرفه ای شوید. اگر اسب تان تمایل به اطاعت از فرمان های شما را ندارد باید سریعا فکر کنید که چطور ایمن بمانید و اسب تان را کنترل کنید.

فواید سوارکاری

اجتماعی شدن را افزایش می دهد.

اسب سواری می تواند دایره ی اجتماعی تان را بزرگتر کند. شما با اسب تان ، مربی، سوارکاران دیگر و چیزهای دور و اطراف اسطبل آشنا خواهید شد. انجمن اسب بسیار اجتماعی و پر از افرادی است که به یکدیگر کمک می کنند تا درمورد اسب ها یادبگیرند. با اینکه آموزش های خصوصی یک روش عالی برای دست یابی به توجه متمرکز و کار روی مهارت های خاص است، آموزش های گروهی یک تجربه ی اجتماعی را فراهم می آورد. آموزش های گروهی نه تنها شما را قادر می سازند تا از مربی تان یادبگیرید بلکه همچنین می توانید از همکاران تان نیز چیزهایی بیاموزید.

زمانی برای استراحت ایجاد می کند.

سوارکاری یک نوع تاثیر آرامش بخشی ذاتی دارد. بنابر گفته ی ریتا دی کانر متخصص معتبر در زمینه ی تفریح درمانی ، “ریتم طبیعی اسب به گردش خون و استراحت بدن کمک می کند درحالیکه به آرامی مفاصل ،عضلات و ستون مهره های سوارکار را به کار انداخته و ماساژ می دهد”. این حرکات فیزیکی، احساسات استراحت را به شکل طبیعی بدون هیچگونه فکری از جانب سوارکار به وجود می آورد.

فرصت هایی برای رقابت پدید می آورد.

انواع بسیار متفاوتی از رقابت های اسب سواری وجود دارد. از مسابقه سوارکاری گرفته تا مسابقات پرش، درساژ و رویدادهای نمایش سوارکاری، مسابقات اسب سواری روش های گوناگونی را برای امتحان کردن مهارت هایتان فراهم می آورد. تمرین برای یک نمایش و درنظر گرفتن یک هدف می تواند انگیزه را افزایش داده و یک مجرای رقابتی سالم به منظور بروز استعدادها، انرژی و احساسات را برای سوارکاران فراهم آورد. سوارکارانی که رقابت می کنند حتی ممکن است دریابند که آن ها کوشاتر شده و اعتماد به نفس بیشتری در دیگر حوزه های زندگی خارج از سوارکاری به دست آورده اند.

میزان قدرت و سفتی ماهیچه را افزایش می دهد.

سوارکاران یک نوع قدرت ویژه که به قدرت پایدار شناخته می شود را در خود تقویت می کنند. یعنی حتی زمانی که بر روی اسب نیستند، آن ها انگار درگیر فعالیت فیزیکی موردنیاز در اطراف اصطبل ها هستند. تمیز کردن طویله ها، حمل کردن زین و برگ اسب، و نظافت اسب ها قدرت و سفتی ماهیچه را افزایش می دهد.

یک سوارکار تازه کار ممکن است با بلندکردن زین سنگین مشکل داشته باشد اما بعد از تقویت قدرت پایدار، سوارکار قادرخواهد بود به آسانی آن را بلند کند!

وضعیت روانی را بهبود می بخشد.

علاوه بر افزایش احساسات آرامش بخش، سوارکاری می تواند وضعیت روانی سوارکاران را به روش های دیگر بهبود بخشد. این باور وجود دارد که گذراندن زمان با حیوانات سطوح هورمون بهبود دهنده ی خلق و خو به نام سروتونین را افزایش می دهد. برای حمایت از این ادعاها، انجمن اسب بریتیش (انگلیسی) یک مطالعه روی فواید سوارکاری برای سلامتی انجام داد. در میان نظرسنجی از بیش از ۱۲۰۰ سوارکار، آن ها دریافتند که بیش از ۸۰% شرکت کنندگان در نظرسنجی گزارش کردند که اسب سواری احساس “خیلی زیاد” یا “بیش از حد” خوشی، آرامش،خرسندی یا فعال بودن را در آن ها ایجاده کرده است.

با وجود تمام فواید حیرت انگیز سوارکاری برای سلامتی ،حالا شما می توانید احساس خوبی نسبت به گذراندن زمان برای سوارکاری ، مراقبت و لذت بردن از همراهی با اسب ها داشته باشید. این فواید عالی سوارکاری را با یک دوست که عاشق اسب است به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران ( 0 نظر )