۱۰ سوال رایج در مورد سوارکاری با اسب

۱۰ سوال رایج در مورد سوارکاری با اسب

قبل از شروع به سوارکاری بهتر است به برخی از سوالات رایج و مهم در این حوزه توجه نمایید. آیا سوارکاری لذت بخش است؟ آیا خطرناک است و می تواند مضر باشد؟ تا چقدر دشوار است و ...

۱ – آیا سوارکاری لذت بخش است؟

 بله. سوارکاری می تواند بسیار لذت بخش باشد. بسیاری سوارکاری در یک مسیر ساکت و خلوت را برای تعطیلات پیشنهاد می‌کنند.درحالی که از این سواری لذت میبرید، نیاز به انجام کار خاص دیگری جز سواری ندارید. اما تبدیل شدن به سوارکار ماهر به همراه لذت بردن از آن، تلاش بسیاری می طلبد.

زمانی که مهارت های اولیه سوارکاری را یاد بگیرید،انتخاب های بسیاری خواهید داشت. می توانید از بین انواع رشته های سوارکاری ، مسابقات سرعتی، پرش از مانع یا سوارکاری استقاومتی و … رشته موردنظر و مورد علاقه خود را انتخاب کنید. دنیایی از فرصت ها وجود دارد،تا با افراد فوق العاده ای در کنار اسب هایشان آشنا شوید.بعضی ها به اسبها بسیار علاقه دارند، طوری که آنها را به عنوان شغل مادام العمر خود انتخاب میکنند.آنها دامپزشک،تعلیم دهنده،مربی،معامله گر یا سوارکار حرفه‌ای میشوند. مسیر های شغلی بسیاری در صنعت اسب وجود دارد، اما دلیل اصلی که اکثر مردم به آن روی می آورند لذت است.

 ۲-آیا اسب سواری دشوار است؟

می توان عمری را صرف به کمال رساندن مهارت‌های سوارکاری کنید، ولی باز هم به کمال نرسید! با اینکه نشستن روی اسب به نظرتان آسان می رسد، یاد گرفتن سواری خوب به اندازه یادگیری دیگر ورزش ها دشوار است. سایت توپند اسپرت طبق ۱۰ فاکتور ورزشی جهانی، سوارکاری را در رتبه ۵۴ ورزش های طاقت فرسا قرارداده است.

۳ -آیا سوارکاری تمرین بدنی حساب میشود؟

بله سوارکاری نوعی تمرین بدنی است. این کار باعث سوختن کالری و ساختن ماهیچه میشود و نیازمند توان بدنی،تعادل و هوشیاری جسمی است. این ورزش می‌تواند ایروبیک تلقی شده و انعطاف پذیری در آن الزامیست. حتی در یک قدم زدن ساده با اسب،سوارکاری تمرین بدنی خوبی است. از این رو ورزشی مناسب، حتی برای درمان ضعف بدنی افراد روی ویلچر است. سوارکاری باعث افزایش اعتماد به نفس،حافظه و مهارت های تحلیلی شده که خود یک ورزش ذهنی نیز به شمار می رود. سوارکاران می‌توانند با تمرینات قدرتی و انعطافی بدون اسب نیز  مهارت های خود را ارتقا بخشند.

آیا سوارکاری ورزش است

۴ -آیا سوارکاری ورزش محسوب می شود؟

در تعریف برگرفته شده از وبسایت  dictionary.com، ورزش فعالیتی است که به مهارت بالا، دلاوری و ذات رقابتی نیاز دارد و با قوانین و مقرراتی برگزار می شود، پس سوارکاری نیز می تواند جزو ورزش ها حساب شود.دو نوع سوارکاری وجود دارد: تفریحی و رقابتی.مانند شنا، دریانوردی، گلف، اسکی،دوچرخه سواری و بسیاری دیگر از ورزش هایی، که شرکت کنندگان تفریحی و رقابتی دارند. ورزش های با اسب هزاران سال پیش برگزار می شده و هنوز هم جزئی از المپیک های مدرن امروزی است.

۵ -آیا سوارکاری ورزشی گران قیمتی است؟

سوارکاری میتواند هزینه بر باشد ولی خارج از توان نیست.راه های بسیاری برای لذت بردن از سوارکاری بدون اینکه نیازی به خرید اسب باشد وجود دارد. یادگیری درس ها، سوارکاری با اسب دوست خود یا اجاره کردن اسب می تواند بدون هزینه های گزاف خرید اسب،شما را بر زین آن سوار کند. البته اگر می‌خواهید در کورس رقابت باشید هزینه‌ها افزایش پیدا میکنند. اگر اسب گران قیمت تری لازم دارید، به همراه آن کامیون انتقال دهنده، کابین مخصوص جابجایی و تمام تجهیزاتش، هزینه گرانبهایی را برای شما در برخواهد داشت. اکثر سوارکاران اسپانسر هایی دارند که این هزینه ها را برایشان جبران میکند.

۶ -آیا سوارکاری برای جسم شما مضر است؟

 از اسب افتادن می تواند برای بدن مضر باشد. اما اسب سواری ایمن تنها در صورتی می‌تواند برای شما مضر باشد، که  مشکل جسمی از قبل داشته باشید که سوارکاری آنرا تشدید کند. اگر کمردرد یا زانو درد دارید، بهتر است با پزشک یا فیزیوتراپ(که آشنایی با سوارکاری داشته باشد) مشورت کنید و توصیه های آنها را در نظر بگیرید. در مطالعاتی که سال ۱۹۹۶ انجام گرفت نقل قول شده است که دردهای عضلات متحرک شانه، زانو، باسن و مشکلات تحتانی در اکثر سوارکاران شایع است.

آیا سوارکاری خطرناک است

۷ -آیا سوارکاری خطرناک است؟

 برخی منابع می‌گویند سوارکاری یکی از ۱۰ رشته ورزشی خطرناک دنیاست، حتی خطرناک‌تر از موتورسواری و ورزشکار ممکن است آسیب های جمجمه ای بیشتری نسبت به دیگر ورزشها متحمل گردد. اما این موضوع باعث ترس نشود زیرا یادگیری سوارکاری صحیح و پوشیدن لوازم ایمنی، مانند کلاه ایمنی و چکمه های سوارکاری می‌تواند اثر زیادی در ایمن نگه داشتن شما حین سواری داشته باشد.

۸ -آیا یادگیری سوارکاری سخت است؟

 سوارکاری هم مانند دیگر ورزش ها، مهارت های بسیاری برای یادگیری دارد.در ابتدا اصول اولیه تسلط بر اسب و سواری ایمن باید یاد گرفته شده و سپس یادگیری مهارت های تخصصی، که به شما امکان کنترل اسب را در درجه بالاتری می دهد. در واقع این مهارت ها،کار کردن شما با اسب را راحت تر می سازد.

۹ -آیا دوباره آغاز کردن سوارکاری بعد از یک دوره طولانی غیبت، دشوار است؟

اکثر مردم در جوانی سوار کاری می کنند ولی این ورزش را هنگام به مدرسه رفتن یا تشکیل خانواده رها می‌کنند. اگر بعد از یک غیبت طولانی مدت به سوارکاری بازگشته اید، مقداری زمان لازم است تا بدن و ذهن شما به کنترل و سواری کردن با اسب عادت کند. هر چه سن شما و مقدار غیبت سوارکاری تان بیشتر باشد، این زمان ممکن است طولانی تر شود.

۱۰ -آیا سوارکاری از بقیه ورزش ها سخت تر است؟

 سوارکاری می‌تواند از دیگر ورزش ها چالش برانگیزتر باشد، و متاسفانه تصور اشتباهی به وجود آمده که فقط نشسته اید و تمام کارها را اسب انجام می دهد. تعداد کمی از کسانی که سوار کار نیستند، تلاش ذهنی و جسمی مورد نیاز سوارکاری صحیح،حفظ تعادل و کنترل اسب را درک میکنند. در سوار کاری نه تنها باید بر بدن خود مسلط باشید،بلکه کنترل بدن اسب نیز بر عهده شماست.سوارکاران حرفه ای سالهای زیادی را صرف یادگیری این مهارت ها میکنند.

نظرات کاربران ( 0 نظر )