۶ نکته برای اینکه اسب خود را سالم نگه دارید

۶ نکته برای اینکه اسب خود را سالم نگه دارید

اسب ها نیز همانند انسان برای داشتن زندگی سالم نیاز به رعایت نکاتی دارند. این نکات باید توسط صاحب اسب مورد توجه قرار بگیرد .در ادامه توضیحاتی درباره سالم نگه داشتن اسب ها مطالعه نمایید. تمرین روزانه و داشتن اصطبل راحت و تمیز و رعایت نکات بهداشتی از جمله این موارد است.

تمرین روزانه

اسب ها نیاز دارند تا حداقل ۳ الی ۵ بار در هفته ورزش کنند. پیاده روی ساده روزانه در چراگاه کمک می کند تا مفاصل آن ها حرکت کند ،مخصوصا برای اسب های پیرتر. اسب های جوان تر سطح تمرین تناسب اندام پرانرژی تری را می طلبند.

اسب های چاق به تمرینات زیادی نیاز دارند تا وزن آن ها کاهش پیدا کند . اگر اسب های شما به طور منظم تمرین نمی کنند داشتن یک رژیم مناسب بی معنی خواهد بود.

اگر اسب سن بیشتری دارد و عادت به فعالیت فیزیکی زیادی ندارد ،در این صورت نیاز به انجام تمرینات ورزشی سبک دارد تا به تدریج با سخت تر شدن تمرینات تا سطحی برسد که تناسب اندام آن بهتر گردد.

اسب هایی که بیشتر اوقات در اصطبل اند حداقل ۳۰ دقیقه در طول روز نیاز به تمرین دارند.فعالیت ورزشی در شرایط هوایی سرد و مرطوب از حدود یک ساعت و یا بیشتر می تواند به آن ها کمک بیشتری کند.

اسکان راحت

محل نگه داری اسب ها  باید با رعایت نکات بهداشتی و ایمنی ساخته شوند. از آن جایی که اکثر اسب ها همیشه بیرون  از محل نگه داری زندگی می کنند، سعی کنید سرپناه مناسب برای محافظت آن ها از شرایط آب و هوایی نامناسب را فراهم کنید.

اسکان راحت اسب ها می تواند شامل جای دهی آن ها در امتداد ردیفی از درختان به عنوان سایه باشد. اسب هایی که به طور دائم در اصطبل بسته می شوند نیازمند یک سرپناه ایمن نیز هستند. یک اصطبل که مداوم زیر نور خورشید باشد، می تواند باعث برخی مشکلات سلامتی شود.

گاهی اوقات ، ساخت یک ساختمان در نقطه ای که به طور طبیعی در سایه قرار دارد، امکان پذیر نیست ، ایجاد سایه بان در این مورد راه حل است. همین موضوع درمورد هوای بسیار سرد نیز صادق است. مطمئن شوید که اسب گرم باقی خواهد ماند.

اصطبل های ساخته شده باید در نزدیکی نواحی خروجی و تجهیزات نگهداری اسب و به طور کل قابل دسترسی باشند. مکان نگه داری باید تهویه و نور مناسب داشته باشد. اسب هایی که در مراتع نگه داشته می شود، باید همیشه به آب تمیز و تازه و سرپناه مناسب درهنگام شرایط جوی بد دسترسی داشته باشند.

تغذیه با کیفیت اسب ها

تغذیه با کیفیت

اسب ها به مقدار مناسبی از علف و مواد خوراکی فیبردار نیاز دارند تا سالم بمانند. از غذاهای باکیفیت برای تغذیه اسبتان استفاده کنید، تا اسب سالم تری داشته باشید. اسب ها نیاز دارند تا به طور منظم با علف غذا داده شوند پس به دنبال یونجه و غذای ارزان قیمت نباشید.یک روال غذادهی منظم را دنبال کنید.

اسب ها با روزمره رشد می کنند، و یک برنامه غذایی منظم تغذیه کمک می کند تا آن ها را از استرس و خطر بیماری دور کنید. چون سیستم گوارشی آن ها برای هضم مقادیر کم مواد غذایی اما به طور مداوم بسیار مناسب است، بنابراین اسب ها وقتی بتوانند تقریبا به طور مداوم و اندک اندک غذا بخورند رضایت بیشتری دارند. 

جنبه ی مهم دیگری از تغذیه روزمره اسب های سالم ، مکمل ها هستند. اگر شما حدس می زنید که اسب هایتان به مکمل ها نیاز دارند اما نمی دانید به چه چیزی نیاز دارند، از یک تامین کننده ی مکمل بپرسید.

دندان های آن ها را چک کنید

چون اسب ها علف می جوند، دندان هایشان به طور غیریکنواخت و نامنظم ساییده می شود. دام پزشک ها می توانند دندان های اسب تان را به طور یکنواخت سوهان بزنند و همچنین مشکلات دیگر در دهان مانند افتادن دندان را چک کنند.

توصیه می شود که باید دندان های اسب ها هر شش یا دوازده ماه یک بار توسط دندان پزشکان دامپزشک چک شوند. نشانه های مشکلات دندانی را در اسب تان حتما چک کنید. برخی از این مشکلات شامل بوی بدن دهان یا اجتناب از فشار هنگام سواری می باشد.

بررسی مداوم برای اطمینان از مناسب بودن وضعیت دندان ها و دهان اسب تان بسیار مهم است خصوصا در ماه های سرد سال که غذا دادن با یونجه ی خشک و غلات انجام می شود.

مراقبت از سم اسب ها

مراقبت از سم ها مهم است

اسب ها جوری ساخته شده اند که بیشتر اوقات سرپا بمانند. بنابراین شما وظیفه دارید همیشه سم ها و پاهای آن ها را در شرایط خوب نگه دارید.

به یاد داشته باشید که اگر شما مواظب سم های اسب هایتان نباشید ، حتی قادر نخواهید بود سوار اسب تان شوید. اگر نمی توانید این کار را خودتان انجام دهید، یک نعل بند خوب پیدا کنید.مراقبت از سم به شرایط محیطی اسب برمی گردد. بنابراین، مطمئن شوید اصطبل آنها مشکی ندارد و  پاهای اسب هایتان را از خراش دیدن حفظ می کند.

علاوه براین، شستشو دادن پاهای اسب تان در فواصل منظم گل و لای گیرکرده را می زداید، که می تواند به عنوان یک اسفنج برای باکتری ها عمل کند. از یک محصول باکیفیت برای سم استفاده کنید به ضد آب بودن پای اسب شما کمک کرده و از گیرکردن گل و لای در آن ها جلوگیری کند. برای تست کردن هر نوع روغن سم جنس خوب، آن را به پوستتان بمالید و ببینید بعد از چند دقیقه چه حسی دارید!

مطمئن شوید اسب تان اضافه وزن ندارد

یک اسب چاق مطمئنا نشانه ی یک سبک زندگی خوب یا تغذیه ی مناسب نیست. پدرعوض، فشار زیادی به مفاصل و پاهای او وارد می شود. شما می توانید این وزن را با افزایش تمرینات و کاهش مصرف غلات او کم کنید.

علاوه براین، اسب های چاق برای ابتلا به سندروم متابولیک اسبی (EMS) مستعدترند، وضعیتی که با ذخایر چربی اضافی، مقاومت نسبت به انسولین، و استعداد ابتلا به لامینیت مشخص می شود.یکی از راه های مهم برای ایجاد کاهش وزن در اسب ها کم کردن کالری دریافتی و تمرین مداوم است.

اما، چطور شما کالری دریافتی را بدون تغییر برنامه ی زمانی طبیعی غذاخوردن اسب تان کاهش می دهید؟

غلات حاوی قند بالا و کنسانتره ها را به طور کامل حذف یا کاهش داده و با رژیم غذایی سرشار از فیبر به آن ها غذا دهید. از غذادادن با یونجه و شبدر خشک که غنی از پروتئین هستند پرهیز کنید زیرا این ها از علف خشک بیشتر کالری دارند. اگر در طول بهار اسب هایتان را بیرون میبرید تا بچرند، از بردن یک اسب چاق به بیرون از ظهر تا غروب خودداری کنید، زیرا در این بازه زمانی ، محتوی قند/کربوهیدرات علف در اوج قرار دارد.

نظرات کاربران ( 0 نظر )