اسب نژاد سدل برد آمریکایی

اسب نژاد سدل برد آمریکایی

عموما به آن ها "اسب ساخت آمریکا" گفته می شود، اسب سدل برد در کنتاکی متولد شده و امروزه به یک نژاد بسیار معروف تبدیل شده است. آن ها به مهربانی، خلق و خوی آرام و گردن های تنومند و شیب دار معروف اند، سدل بردها هم برای سوارکاری و کشیدن کالسکه ها شناخته شده هستند و هم به عنوان اسب های سواری تفریحی و رقابتی به کاربرده می شوند.

اسب نژاد سدل برد آمریکایی به لطف استایل بدنی خاص و گام های بلندی که برمی دارند تماشای این نژاد درهنگام حرکت بسیار مهیج و نفس گیر است.

بررسی اجمالی نژاد

وزن: ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ پوند

قد: ۱۵ تا ۱۶ وجب

نوع ساختار بدنی: اسب سوارکاری لایت (سبک) با عضله بندی متراکم و یک دم پرپشت در سطح بالاتر از بدن

مناسب برای: تقریبا همه، از کشیدن کالسکه و رقابت سوارکاری گرفته تا سوارکاری صحرایی(تریل) و رویدادهای رقابتی

امید به زندگی: ۲۵ تا ۳۰ سال

زادگاه و تاریخچه اسب سدل برد آمریکایی

سدل برد یک نژاد آمریکایی الاصل است، و برای اولین بار در سال ۱۷۰۰ به دنیا آمده است.مهاجران آمریکایی تروبردها را با ناراگنست پیسر درآمیختند تا این نژاد را تولید کنند، و اسب های تولید شده محبوب تر شدند. طی جنگ داخلی، سدل بردها انتخابی برای بسیاری از ژنرال ها از جمله اولیسس اس گرنت، استون وال جکسون ، رابرت ای. لی و ویلیام شرمن بودند.

این نژاد طی دهه ی ۱۸۰۰ میلادی در مزارع مشغول به کار شد، و در نهایت پرورش دهندگان شروع به آمیختن این اسب ها با مورگان ها و تروبردها کردند که این نژاد را اصلاح  کنند. امروزه ، سدل بردها به طور گسترده ای در سوارکاری مورد استفاده قرار می گیرند. این اسب یک اسب نمایشی مشهور، چه زین کرده و چه برای کشیدن کالسکه است.

مشخصات منحصر به فرد نژاد سدل برد

سدل برد یک اسب سبک است که برای سوارکاری یا کشیدن کالسکه مناسب است. این نژاد از لحاظ قدی به طور متوسط بین ۱۵ تا ۱۶ وجب است، و وزن آن عموما بین ۱۰۰۰تا ۱۲۰۰ پوند متغیر است. نریان های این نژاد بزرگ ترند، بدن های عضله ای تری دارند و وزن های سنگین تری را نسبت به مادیان ها و اسب های اخته که از لحاظ ژنتیکی کوچک تر هستند، حمل می کنند.

سدل بردها در رنگ های متنوعی موجود اند. شما رنگ های رایج تری مانند کهر، مشکی، خرمایی، و خاکستری و همچنین رنگ های کمیابی مانند کرند و خالخال دار را در این نژاد مشاهده می کنید.

اسب سدل برد می تواند دارای سه گام و یا پنچ گام باشد. اسب های سه گام در پیاده روی، یورتمه، و چهارنعل کاربرد دارند و آن ها حرکت زانوی بالا و چشم انداز متحرک را از خود نمایش می دهند. اسب های پنج گام مانند اسب های سه گام عمل می کنند، به علاوه اینکه آن ها قدم آهسته و حرکت راک نیز انجام می دهند. قدم آهسته و راک هردو قدم های چهار ضرب هستند که قدرت و ظرافت اسب را درکنار راحت بودن برای سوارکار نشان می دهند.

نژاد سدل برد آمریکایی اسب

پرورش و کاربردها

سدل برد یک نژاد بسیار سازگار و تطبیق پذیر است، و شما امروزه آن را در هرجایی می توانید پیدا کنید از رینگ نمایش گرفته تا مسیرهای صحرایی(تریل). این اسب ها برای تماشا کردن بسیار چشم نواز هستند، بنابراین در کلاس های سوارکاری برتری خاصی دارند

این نژاد در کشیدن کالسکه نیز یک عملکرد بسیار خوب از خود نشان می دهد. اسب های فاخر کالسکه ای با یک ارابه ی چهار چرخ نمایش داده می شوند، اما سدل بردها برای سوارکاری تفریحی و کشیدن کالسکه ی ترکیبی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

رژیم غذایی و تغذیه

هر اسب منحصربه فرد نیازهای تغذیه ای خاص خودش را خواهد داشت، اما به طور کلی، سدل بردها با یک رژیم غذایی متشکل از علف ، یونجه خشک ، و یک کنستانتره غذایی به خوبی عمل می کنند. برخی اسب های سواری نمایشی ممکن است از مصرف میزان بیشتر غلات سود ببرند، یا مصرف یک نوع غله ای که انرژی مورد نیازشان را تامین کند تا یک کارایی عالی در رینگ نمایش از خود نشان دهند.

مشکلات رایج سلامتی و رفتار

سدل بردها برای خونسردی و خلق و خوی مهربانشان معروف اند، که این باعث می شود به آسانی آموزش دیده شوند. گرچه این نژاد مستعد برخی مشکلات سلامتی نیز هست. ازجمله:

  • لنگش زانوی پای عقب و مفصل فوق زانو: حرکات این نژاد چشم نواز است، اما این حرکات می تواند باعث ایجاد درد و لنگش پشت پا از جمله لنگش زانوی پای عقب و مفصل فوق زانو شود.
  • آرتروز مفصل خلفی و استخوان جانبی: این وضعیت های پزشکی گاهی اوقات در سم پاهای جلویی اسب سدل برد اتفاق می افتد. به دلیل ماهیت صدمه زننده ی گام بلند سدل برد ممکن است کلسیم اضافی انباشته شود که می تواند باعث درد و لنگش شود.

نظافت 

اکثر سدل بردها دم ها و یال های بلند و پرپشت دارند. درحالیکه تماشای آن ها بسیار چشم نواز هستند، اما نیاز به مراقبت مضاعف و نظافت منظم دارند تا سالم باقی بمانند. شستن منظم و نرم کردن یال با اسپری نرم کننده مو می تواند کمک کند تا از گره خوردگی ها و ژولیدگی پیشگیری شود، و موها را لَخت نگه می دارد.

نظافت و نگهداری از دم می تواند چالش برانگیزتر باشد، خصوصا چون برخی اسب ها دم های بلندی دارند که آن را روی زمین می کشند. برخی صاحبان به طور منظم دم اسب را می بافند یا آن را در بالا گره می زنند تا آن را از کثیفی و گل و لای دور نگه دارند. با این حال به یاد داشته باشید که هردوی این گزینه ها لازم است به طور منظم از روی مو برداشته شوند وگرنه می توانند به مو و استخوان دم آسیب برسانند. از بین بردن ژولیدگی های دم با دست و استفاده از مقدار زیادی نرم کننده ی مو می تواند کمک کند تا نرمی و سلامت موی اسب حفظ شود.

مزایا

  • آرام، با خلق و خوی دوستانه
  • بسیار سازگار و تطبیق پذیر
  • دارای ۳ یا ۵ گام

معایب

  • مستعد چند مشکل مهم در سلامتی
  • دم های بلند که می تواند نیاز به مراقبت قابل ملاحظه ای داشته باشد
نژاد اسب سدل برد آمریکایی

اسب های سدل برد آمریکایی قهرمان و مشهور

به لطف شهرت این نژاد به عنوان یک اسب نمایشی، هزاران هزار سدل برد آمریکایی مشهور و قهرمان وجود دارد. در این جا تنها به چندتن از آن ها اشاره می شود.

  • تراولر: اسب سواری ژنرال رابرت ای. لی در جنگ داخلی که حرکت راک را اجرا می کرد و یکی از نمونه های اولیه از نژاد سدل برد بود.
  • استر کلود: اولین اسب که عنوان مسابقات جهانی سدل برد را از آن خود کرد و در آن زمان برای اولین بار بود که در سال ۱۹۱۷ جایزه گرفت.
  • وینگ کوماندر: در رقابت های سالانه جهانی طی سال های ۱۹۴۸ تا ۱۹۵۳ شرکت کرد، و ۶ عنوان مسابقات گرند جهانی و ۵ عنوان اسب برنده ی گام برداری را از آن خود کرد.

آیا اسب آمریکایی سدل برد برای شما مناسب است؟

اسب سدل برد نژادی است که برای هرکاری خود را تطبیق می دهد، و خلق و خوی آرام و دوستانه اش او را یک اسب ایده آل برای بسیاری از سوارکاران می کنند. سدل بردها می توانند اسب های موفقی برای آموزشگاه ها باشند، یا آن ها می توانند اسب های نمایشی بسیار چشم نوازی باشند. آن ها باهوش هستند و سریع یاد می گیرند، بنابراین چه شما به دنبال یک اسب برای سوارکاری یا یک اسب برای کشیدن کالسکه باشید، اسب سدل برد آمریکایی می تواند یک نژاد مناسب برای شما باشد.

چون این نژاد بسیار مشهور است، پیداکردن یک اسب سدل برد در داخل ایالت متحده کار نسبتا راحتی است.  فرقی نمی کند که کجا شما اسب جدید سدل بردتان را پیدا می کنید، این را درنظر بگیرید که برای ارزیابی وضعیت سلامتی اسب و بی نقص بودنش قبل از آوردن او به خانه از یک دامپزشک کمک بگیرید. یک دامپزشک ممکن است بتواند مشکلات بالقوه ای که ممکن است شما نادیده گرفته باشید را نشان تان دهد، بنابراین شما می توانید زمانیکه می خواهید تصمیم به خرید یا پذیرش اسب کنید، کاملا از وضعیت سلامتی و محدودیت های او آگاهی داشته باشید.

نظرات کاربران ( 0 نظر )