اسب نژاد آپالوسا

اسب نژاد آپالوسا

اسب های خالدار برای هزاران سال اطراف ما زندگی کرده اند و گونه ای از این اسبها، آپالوسا می باشد که برای قرن هاست دل عاشقان اسب ها را ربوده است. در کنار ظاهر خیره کننده شان آپالوساها به نجابت، رفتار صمیمانه و وفادار بودن شناخته می شود. آن‌ها بسیار مشتاق سرگرم شدن هستند که این ویژگی باعث شده برای سوارکاران با هر سطح از تجربه، نژاد عالی باشند.

مرور کلی بر نژاد آپالوسا

وزن اسب نژاد آپالوسا : ۹۵ تا ۱۲۰۰ پوند

قد: ۱۴ وجب (۵۶ اینچ) تا ۱۵ وجب (۶۰ اینچ)

شکل بدن: متراکم و عضلانی، با الگوهای پوششی رنگی و دارای پوست خالدار، سم های راه راه، سفیده چشم سفید،رنگ، یال و دم کم پشت

بهترین استفاده: برای مالکان و سوارکاران با هر سطح که شامل کودکان نیز می شود.

عمر مورد انتظار: ۳۰ سال

 تاریخچه نژاد آپالوسا

اجداد نژاد اسب آپالوسا در اوایل سال ۱۶۰۰ توسط اکتشاف گران اسپانیایی به آمریکای شمالی آورده شدند. این اسبها راهشان را به شمال غربی آمریکا باز کردند، جایی که مردم نز پرس زندگی می‌کردند و این حیوان را غنیمت شمرده و شروع به تکثیر آنها کردند. آزمایش های سخت کوشانه آنها برای تکثیر، به ساختن اسبی رنگی، رام شدنی و باهوش انجامید.

 اسم این نژاد احتمالاً مربوط به منطقه رودخانه پالوس بوده که مکان زندگی نز پرس ها بود. در ابتدا مردم این نژاد را پالوس می نامیدند که بعدها به آپالوسا تغییر یافت.

 در اواخر دهه ۱۸۷۰ هنگامی که دولت آمریکا تصمیم بر غصب سرزمین های مردم بومی گرفته بود، این نژاد تقریباً به مرز نابودی کشیده شد. بعضی از اعضای قبیله با اسب هایشان فرار کردند ولی تعداد بسیاری از آپالوساهای اولیه غارت، گم یا کشته شدند.

 در دهه ۱۹۳۰ علاقه به این نژاد دوباره افزایش پیدا کرد و اندک تعداد باقی مانده از این اسبها بنیان تازه‌ای برای نژاد ساختند. باشگاه اسب آپالوسا در سال ۱۹۳۸ به عنوان نژاد رسمی ثبت و تاسیس شد و زمام امور برای احیای دوباره این اسبها را به دست گرفت. از آن زمان این نژاد اسب، به یکی از پر تعداد ترین اسب های جهان تبدیل شده است.

استفاده ها و تکثیر آپالوسا

مردمان نز پرس، آپالوساها را برای جابجایی، شکار و مبارزه تکثیر می کردند. آپالوسای مدرن هنوز هم اسبی بسیار سازگار و همه کاره است. از آنها برای سوارکاری تفریحی یا سواری طولانی در طبیعت، به عنوان اسب گاوچرانی و سواری نمایشی، مسابقات و بسیاری دیگر از ورزش های غربی و انگلیسی استفاده میشود. این نژاد دائماً در فیلم ها و تلویزیون دیده می‌شود، و این  فرصتی است که خط و خال شاخص آنها، نظرها را به خود جلب کند. این اسبِ نجیب با رفتار دوستانه و وفادارانه اش، تبدیل به همراهی خاص و ارزشمند و دلپذیر شده است.

 رنگ بندی و علامت ها

رنگ پایه آپالوسا می‌تواند شبه قرمز، شبه آبی، شبه آجری، خاکستری، ابرش، شاه بلوطی، سفید طلایی، سفید خاکستری، خاکی رنگ، قهوه ای کم رنگ، سیاه، قهوه ای سیر، قرمز قهوه ای تیره، یا آجری باشد. رنگ والگوهای سر و صورت میتواند شامل تاس، شعله‌وار، برش خورده، راه راه یا ستاره‌ای باشد. در پاها می توانید علامت های پولکی، جورابی، قوزکی، نیم جوراب، دستمال بند، جوراب ساق بلند،جوراب نیم ساق یا رعد و برقی را مشاهده کنید.

پوست آپالوساها با تکه های تیره و روشنی خالدار شده که از تجمع رنگدانه ها بوجود می آید و به آنها ظاهر نقطه نقطه و خالداری می دهد. این لکه ها در طول بدن با چند الگوی متفاوت، بسته به ژن اسب، تولید و پراکنده شده اند. دفاتر ثبت برای این نژاد چندین الگوی پوششی شناسایی کرده اند که شامل موارد زیر هستند:

  •  پتویی: قسمت پشت و باسن اسب تمام سفید یا با لکه‌های تیره تزیین شده باشد.
  •  پلنگی: بدن غالباً سفید و با خال های تیره رنگ تزیین شده باشد.
  •  برف دانه ای: بدن تیره رنگ با رگه ها و خالهای سفید  به خصوص در قسمت باسن اسب.
  •  مرمری: موهای تیره و روشن در هم آمیخته شده و ظاهری لکه گون را میسازند.

یال و دم آپالوساها بسیار کم تراکم است. قسمت‌های نازک موی بدن مانند پوزه و صورت، خال خالی و سم ها معمولاً راه راه سفید و سیاه هستند.

 اندازه نژاد آپالوسا

اسب آپالوسا چیزی بین ۱۴ وجب (۵۶اینچ) تا ۱۵ وجت (۶۰ اینچ) قامت دارد، البته بعضی موارد بزرگتر نیز دیده شده است.میانگین وزن آنها در حدود ۹۵ تا ۱۲۰۰ است.

اسب نژاد آپالوسا

 خصوصیات منحصر به فرد آپالوسا

آپالوساها برای ظاهر چشم نواز خود شهرت دارند. ترکیب بلقوه رنگ ها و علامت ها بطور خارق‌العاده نامحدود است، که به هر اسب شکلی منحصر به فرد می‌دهد. دلیری و چابکی نیز در کنار طبیعت وفادار مثال زدنی و رفتار پر نجابت شان، از دیگر ویژگی‌های بارز آنهاست.

سم های هاشور خورده در بین اسب ها نامعمول است. آنها به طور عمودی و متناوب، الگوهای تیره و روشنِ نامرتبی در پاهای خود دارند. سفیده چشم آپالوساها (قسمت سفید چشم است که مردمک را احاطه کرده) قابل رویت است. این ویژگی در هیچ نژاد اسب دیگری دیده نشده است.

 رژیم غذایی و مواد مغذی مورد نیاز

آپالوساها نیازمند رژیم غذایی استاندارد اسبها هستند که شامل علف تازه، کاه مرغوب، غلات و بعضی سبزیجات و میوه ها می شود. همچنین ممکن است نیاز به مکمل های ویتامین و مواد معدنی داشته باشند، به خصوص اگر نتوانند آزادانه در چراگاه بچرند. مقدار غذای مورد نیاز آنها بستگی زیادی به میزان فعالیت شان دارد.

 سلامت عمومی و مشکلات رفتاری

آپالوساها معمولاً از سلامت خوبی برخوردارند. آنها مشکلات رفتاری قابل ذکری ندارند و مستعد به فلجی نیستند. اما بسیاری از آنها می توانند مشکلات چشمی خاصی را بروز دهند. ماسک حشرات می تواند به حفاظت از چشمان آنها کمک کند.

آنها بیشتر مستعد به التهاب قسمت رنگی چشم  نسبت به دیگر نژادها هستند. این بیماری عفونت سطح رنگی چشم است که باعث پف کردگی، قرمزی و لوچی چشم میشود. التهاب اگر درمان نشود، به مرور می تواند باعث آسیب زدن به شبکیه چشم اسب شود.

افزون بر آن اکثر آپالوساها حامل ژنی هستند که باعث شب‌کوری مادرزادی و دائم آنها می‌شود. اسب های مبتلا شده به این بیماری، دید شبانه خود را از بدو تولد از دست خواهند داد. چشم پزشک حیوانات می تواند آزمایشات بینایی انجام دهد تا مشخص شود که اسب به این بیماری مبتلاست یا خیر.

 تیمار کردن

تیمار کردن حداقل یک یا دو بار در هفته، برای پاک کردن کثیفی و زباله و از بین‌بردن گره‌ها در موی اسب ایده‌آل است. اگر اسبی با رنگ روشن دارید، برس کشیدن مضاعف می‌تواند ظاهر زیبای اسب را حفظ کند. استفاده منظم از شامپوی اسب نیز می تواند کارساز باشد. در کنار آن بررسی سم ها و تمیز کردن شان را جزو برنامه های روزانه تان بگذارید، تا از عفونت جلوگیری کرده و متوجه آسیب‌دیدگی هایش شوید.

بعضی از آپالوسا مستعد آفتاب سوختگی هستند، به خصوص روی پوست صورتی آنها یا مناطقی که با پوشش موی کمتری محافظت می شود. کرم ضد آفتاب مناسب اسب تهیه کنید و اسبتان را همیشه در سایه نگه دارید.

 مزیت ها

  • رنگ ها و علامت های منحصر به فرد
  • نجابت
  • وفاداری

 معایب

  • مستعد مشکلات چشمی
  • نیازمند محافظت زیاد در برابر نور آفتاب

 اسب های مشهور و قهرمان نژاد آپالوسا

اسبی به نام نابی متولد ۱۹۱۸، به عنوان پدر جد بنیانگذار نژاد امروزی آپالوسا شناخته میشود. گله ی اسب او توسط دولت آمریکا مصادره نشد، زیرا او توزیع‌کننده بنیادی این نژاد بود.

ساندنس کره اسب آپالوسای نر و پلنگی رنگ بود که در سال ۱۹۳۳ به دنیا آمد. او نمایانگر الگوی پوششی نیاکان خود بود. شجره نامه او شامل اسب های تروبرد و مستانگ میشد.

دیگر اسب نر بنیان گذار این نژاد رد ایگل بود که سال ۱۹۴۶ متولد شد. او در واقع نیمی عرب بود. در آن زمان تداخل نژاد اسبهای سبک تر برای بهبود بخشیدن نژاد آپالوسا، کاری متداول بود. رد ایگل امروزه در بسیاری از شجره نامه های اسبهای آپالوسا دیده می شود.

 آیا اسب آپالوسا برای شما مناسب است؟

این نژاد نجیب انتخاب مناسبی است برای سوارکاران مبتدی و کسانی که به یک همراه فداکار نیازمندند. حتی بسیاری از کودکان می‌توانند آپالوسا را کنترل کنند. این اسب نسبتاً کم زحمت برای نگهداری و سازگار است، و برای سوارکاری عمومی و همچنین مسابقات سوارکاری ورزشی نژادی مناسب تلقی میشود.

نظرات کاربران ( 0 نظر )