نژاد اسب خون گرم هلندی

نژاد اسب خون گرم هلندی

نژاد اسب خون گرم هلندی یک اسب اسپورت خارق العاده است که برای رسیدن به برتری ،پا به دنیای سواکاری بین المللی گذاشته است. این نژاد اغلب به عنوان اسب تفریحی و رقابتی در رشته های سوارکاری مانند درساژ ، پرش، کشیدن کالسکه و فراتر از این ها استفاده می شود.

تاکتیک های پرورشی از اسب خون گرم هلندی یک اسب با خلق و خوی عالی، هیکل ورزشکاری و قابل اعتماد ساخته است.

بررسی اجمالی نژاد

وزن: ۱۴۳۰ پوند

قد: ۱۵ وجب(۶۰اینچ) تا ۱۷ وجب (۶۸ اینچ)

نوع توده بدنی: ساختمان بدنی متقارن؛ سینه ی فرو رفته؛ گردن عضله ای؛ پاهای قدرتمند

مناسب برای: سوارکاران و صاحبان از تمام سطوح

امید به زندگی: ۲۰ سال

تاریخچه و زادگاه اسب خون گرم هلندی

قدمت اسب هلندی به هلند قبل از جنگ جهانی دوم باز می گردد. در آن زمان، اسبی به نام گلدرلندر وجود داشت، که اسبی زیبا با قد وقامت متوسط بود که به عنوان اسبی برای کشیدن کالسکه و حمل بار پروش یافته بود. همچنین اسبی وجود داشت به نام گرونینگن که یک اسب بزرگ تر، سنگین وزن تر و قوی هیکل بود که در ابتدا برای کشاورزی استفاده می شد.اسب هلندی مدرن از این دو نژاد محلی هلندی همراه با برخی نژادهای وارداتی تکامل یافت.

بعد از جنگ، ماشین ها و تراکتورها تا حد زیادی جایگزین اسب های گلدرلندر و گرونینگن شدند. بنابراین اهداف پرورش اسب به سمت تولید اسب های اسپورت تفریحی تغییر جهت داد. مردم هنوز اسبی می خواستند که قوی باشد و به اندازه ی کافی مطیع باشد تا در کار کشاورزی کمک شان کند، اما بیشتر از این آن ها ترجیح می دادند که اسب شان برای کشیدن کالسکه یا سوارکاری خوش استیل و زیبا باشد.

این امر باعث ظهور اسب های بسیار تطبیق پذیرِ خون گرم هلندی شد. امروزه ، اسب هلندی توسط کتاب تبارشناسی اسب های خون گرم سلطنتی هلند به ثبت رسیده است.

مشخصات منحصر به فرد اسب های خون گرم هلندی

به طور متوسط، قد اسب هلندی بین ۱۵ وجب (۶۰اینچ) تا ۱۷ وجب(۶۸ اینچ) متغیر است. اما برای یک اسب مولد شدن ، مادیان ها باید در حد۱۵.۵ وجب (۶۲ اینچ) و نریان ها در حد ۱۵.۷۵ وجب (۶۳ اینچ) قد داشته باشند. با اینکه هیچ حد بالایی برای قد در نظرگرفته نشده ، اما اسب های بالای میانگین قد مطلوب نیستند چون آن ها برای کاربردهای ورزشی به درد نمی خورند. اسب های خون گرم هلندی عموما میانگین وزنی ۱۴۳۰ پوند دارند.

اکثر اسب های داچ وارم‌ بلاد در رنگ های تک رنگ مثل سیاه، کهر، قهوه ای، خاکستری، و خرمایی یافت می شوند. لکه های رنگی سفید در آن ها رایج است. الگوی رنگی خال خالدار توبیانو که لکه های سفید دارد نیز می تواند در آن ها بروز کند.

تمام اسب های داچ وارم‌ بلاد برای این پرورش یافته اند که برای نگهداری و سوارکاری راحت و غیرپیچیده باشند. آن ها ذاتا تمایل دارند که باهوش،آسان گیر و مشتاق برای کارکردن با انسان ها باشند. و چون که آن ها بسیار خونسرد هستند، می توانند در بسیاری از محیط ها از جمله در سوارکاری تفریحی و در رینگ نمایش موفق باشند.

اسب خون گرم هلندی

پرورش و کاربردهای اسب خون گرم هلندی

به طور کلی، علت نامگذاری اسب های “خون گرم” به این نام این است که آن ها ترکیبی از خلق و خوی آرام اسب های  “خون سرد”و روحیه ی سرزنده ی اسب های “خون داغ” مانند نژاد تروبرد و نژاد عرب ها را باهم دارند. چون اسب هلندی و اجدادش نتیجه ی جفت گیری انتخابی برای برجسته سازی صفات جسمی و رفتاری خوب در طی قرن ها بوده اند ، نسخه ی امروزی مدرن آن ها برای هرگونه فعالیتی مناسب است.

به لطف جلوگاه های(قسمت بین دو کتف) برجسته و پاهای قدرتمندشان، اسب های خون گرم هلندی در مسابقات پرش و درساژ بین المللی بین رقبا برتری دارند. آن ها در کشیدن کالسکه نیز شرکت می کنند. همچنین برای مسابقات هانتر نیز یک انتخاب عالی هستند. علاوه براین، به عنوان اسب های تفریحی قابل اعتمادند که کار با آن ها بدون توجه به سطح مهارت سوارکاری شخص، بسیار راحت است.

رژیم غذایی و تغذیه

اسب های خون گرم هلندی به یک رژیم غذایی مشابه با بسیاری از اسب های دیگر نیاز دارند که شامل علف باکیفیت، یونجه خشک، غلات، میوه ها و سبزیجات است. اسب های خون گرم هلندی بزرگ ممکن است کمی بیشتر از اسب های با سایز متوسط غذا نیاز داشته باشند، گرچه این به سطح فعالیت آن ها نیز بستگی دارد.

مشکلات رایج در سلامتی و رفتار

اسب های هلندی اسب های نیرومندی هستند که به دلیل الزامات سفت و سختی که در پرورش آن ها اعمال شده ، تمایل دارند زندگی سالمی داشته باشند. برای مثال،صلاحیت اسب ها برای پرورش یافتن به دلیل نقایص چشمی مادرزادی، بیرون بودن فک بالا یا بیرون بودن فک پایینی ، یا فقدان تقارن در مفصل فوق زانو(مفاصل پا)، سم ها، زانوی پای عقب و حرکات شان،از بین می رود. بااین حال برخی آرتروزها و مشکلات مفصلی دیگر در این نژاد دیده می شود.

درمورد رفتار، جفت گیری انتخابی اسب هایی را به وجود آورده است که تمایل به آرام بودن دارند و مشتاق خوشحال بودن هستند. اکثر اسب های خون گرم هلندی با سوارکارانشان بسیار هماهنگ هستند.

نظافت

نظافت عادی اسب برای یک اسب هلندی لازم است.شستن روزانه هرگونه کثیفی و آشغال را می زداید و عرق اسب را در سراسر بدن او پخش می کند تا تبخیر شود. وارسی و تمیز کردن سم نیز بهتر است روزانه انجام بگیرد. این جلسات نظافت منظم نه تنها اسب را سالم نگه می دارد بلکه کمک می کنند تا رابطه ی بین شما و اسب تان را مستحکم تر کند.

مزایا

  • تطبیق پذیر
  • ورزشکار و به طور کلی سالم
  • قابل اعتماد و آموزش پذیر

معایب

  • برخی از آن ها مستعد آرتروزها هستند
  • بخاطر اندازه شان ممکن است اندکی بیشتر از سایر اسب ها غذا نیاز داشته باشند

اسب های خون گرم هلندی مشهور و قهرمان

برخی از موفق ترین اسب های مسابقات نمایش پرش از کتاب تبارشناسی اسب های خون گرم سلطنتی هلند در اینجا آمده است.دو تن از اسب های خون گرم هلندی که اخیرا مدال های المپیک را برده اند رویال کالیبر و هیکستد هستند. صاحبان مدال اخیر در درساژ،اسب هایی به نام فرو و اودن هستند.

اسب نریان خون گرم هلندی به نام توتیلاس به عنوان یکی از برترین اسب های درساژ در جهان شناخته می شود و چندین رکورد جهانی را شکسته است. در فیلم ها، یک اسب نریان خون گرم هلندی به نام اورپائوس نقش بِرِگو را در فیلم “ارباب حلقه ها” بازی کرده بود. قبل از حرفه ی فیلم او در درساژ به رقابت پرداخته بود.

آیا اسب خون گرم هلندی برای شما مناسب است؟

اسب  هلندی خلق و خوی ایده آلی دارد که که اکثر دوست داران اسب از آن لذت می برند. این اسب خونسرد و قابل اعتماد است که عموما به سادگی با مردمی با هرسطح تجربه، آموزش می پذیرد و کار می کند. علاوه بر این،این اسب یک نژاد نیرومند است که با نیازهای صاحبش به خوبی سازگار می شود، چه شما به دنبال یک اسب برای سوارکاری باشید و چه برای رقابت.

به طورر متوسط هزینه ی گرفتن یا خریدن یک اسب هلندی از ۵هزار تا ۲۵ هزار دلار متغیر است. قیمت بر اساس سن، سطح آموزش دیدگی، و تبار اسب بسیار می تواند تغییر کند.

نظرات کاربران ( 0 نظر )