هر آنچه که درباره مراقبت از اسب باید بدانید

هر آنچه که درباره مراقبت از اسب باید بدانید

برخی اسب ها پیچیده اند، با این حال حیوانات بسیار زیبا و شگفت آوری هستند که به توجه و مراقبت زیادی احتیاج دارند.مراقبت از اسب تان شامل نظافت، غذا دادن، آموزش،برقراری ارتباط صمیمانه و گرم و حفظ سلامتی اوست.

نظافت اسب

۱- اسب تان را به سمت ناحیه ی مخصوص نظافت در اصطبل هدایت کنید. شما باید یک ناحیه یا فضای جداگانه خارج از اتاقک همیشگی اسب برای کار نظافت او داشته باشید، اگر یک ناحیه ی خاص ندارید، پس با طناب راهنما او را خارج از اتاقکش ببندید. چه شما یک ناحیه ی بخصوص داشته باشید چه نداشته باشید، این ضروری است که اسب تان را ببندید، تا زمانی که در حال نظافتش هستید نتواند از شما دور شود. لباس هایی را که کثیف شدنش برایتان مهم نیست بپوشید چون نظافت اسب تان می تواند کار کثیف کننده ای باشد.

از یک برس پلاستیکی استفاده کنید

۲- از یک برس پلاستیکی استفاده کنید تا کثیفی ها را از روی پوشش مویی اسب تان جدا کنید. برس را با حرکات دایره وار روی بدن اسب تان حرکت دهید.برای پیشگیری از آسیب دیدگی پوست نواحی لطیف تر اسب تان ، برس پلاستیکی را بر روی صورت و پاهای او نکشید.

۳- از یک برس زبر برای زدودن کثیفی ها از سطح پوشش مویی اسب تان استفاده کنید. در جهت رویش مو، برس را با حرکات سریع و کوتاه حرکت دهید، و هر حرکت را با یک حرکت تکان دهنده تمام کنید تا کثیفی ها را از پوشش مویی اسب تان بیرون بیاورید. شما باید طوری این کار را انجام دهید که بتوانید هربار که برس را تکان می دهید یک ابر گردو خاک که از پوشش مویی اسب تان بیرون می آید را مشاهده کنید.

مطمئن شوید که از حرکات تکان دهنده استفاده می کنید در غیراینصورت کثیفی روی بدن اسب تان باقی خواهد ماند و شاید باعث تحریک پوستش شود. یک برس زبر بسیار مشابه با برس بدن است اما خشن تر از آن است.

۴- از یک برس بدن استفاده کنید تا موهای اسب تان را نرم کنید. از حرکات طولانی روی پوشش مویی اسب تان استفاده کنید تا موی او را نرم کنید و کثیفی های باقی مانده روی پوشش موییش را از بین ببرید. این برس کمک می کند تا پوشش مویی اسب تان زیباتر و درخشان تر به نظر برسد.

۵- از مو تراش استفاده کنید تا موی بدن اسب تان را کوتاه کنید. اگر قسمتی از پوشش مویی اسب تان به نظر می رسد که نیاز به کوتاه کردن داشته باشد،از یک دستگاه موتراش استفاده کنید تا آن ها را اصلاح کنید. از مو تراش در اطراف یا روی صورت اسب تان استفاده نکنید وگرنه ممکن است او را وحشت زده کرده یا به او آسیب برسانید.لازم نیست پوش مویی اسب تان را هربار که او را نظافت می کنید ،کوتاه کنید.صبر کنید هرموقع دوباره موهایش رشد کرد این کار را انجام دهید. حتما بعد از استفاده از دستگاه مو تراش آن را تمیز کنید.

 • هرگز موهای درون گوش های اسب تان را کوتاه نکنید؛خز آنجا می تواند از او دربرابر گرد و غبار و حشرات محافظت کنند. شما می توانید موهای بیرون گوش هایش را بزنید.
 • انجام دادن این کار اختیاری است، با این حال، به نظر می رسد گفتن آن بهتر باشد: اگر تصمیم گرفتید که موهای اسب تان را بزنید او را در حصارش با پتو بپوشانید.

۶- از یک شانه ی مخصوص یال استفاده کنید  تا گره خوردگی های یال و دم را باز کنید.   آرام باشید و گره خوردگی های اصلی را به دقت با استفاده از انگشتانتان بازکنید  تا از کشیده شدن یا شکستن هر تار مویی جلوگیری کنید. شما همچنین می توانید از برس زبر هم روی دم اسب تان استفاده کنید تا آن را قشنگ تر و نرم تر کنید.یال و دم اسب تان را هرروز برس نکشید وگرنه به طرز تعجب برانگیزی نازک می شود و سه سال طول خواهد کشید تا دوباره رشد کند.

سم های اسب تان را تمیز کنید

۷- سم های اسب تان را تمیز کنید. کنار اسب تان و روبه روی کفل او بمانید،و از یک دست برای خم کردن و نگه داشتن سم اسب تان استفاده کنید.از قلاب سم استفاده کنید تا هرگونه خرده سنگ، چمن یا هر چیز دیگری که در سم اسب تان گیرکرده را بیرون بیاورید. دور از خودتان آن را خراش دهید تا چیزهای گیر کرده در سم به سمت صورت و بدن شما پرتاب نشوند.

همچنین باید سم های اسب تان را هر ۳ الی ۸ هفته کوتاه کنید تا آن ها را در وضعیت خوبی قرار دهید. نعل بندی اسب ها همیشه ضروری نیست. درحقیقت ، برخی کارشناسان براین باورند که نعل بستن می تواند به جای محافظت از سم ها برای آن ها مشکلاتی به وجود آورد.

۸- در صورت لزوم اسب تان را حمام کنید. اگر اسب تان بیش از حد کثیف به نظر می رسد، شما باید یک حمام برای او تدارک ببینید.با آب پاشی کردن بدنش با آب گرم شروع کنید تا کثیفی های اضافی را بشویید و پوشش مویی او را برای شامپو زدن آماده کنید. سپس، با استفاده از یک برس شامپو را بر روی پوشش بدنش ماساژ داده و آبکشی کنید. بعد از اینکه با شامپو او را شستید، نرم کننده ی مو را با استفاده از برس روی پوشش مویی بدنش ماساژ داده و به خوبی آبکشی کنید.

برای جلوگیری از رفتن شامپو و نرم کننده ی مو به داخل چشم اسب تان ، از یک لیف حمام خیس استفاده کنید تا صورتش را تمیز کنید.

آب زیادی برای اسب تان تامین کنید

غذا دادن به اسب

۱- آب زیادی برای اسب تان تامین کنید. مطمئن شوید که آب موجود در سطل اسب تان تمیز باشد و یخ نزده باشد. سطل را تمیز نگه دارید و هرروز آن را بشویید.

۲- برای اسب تان یونجه خشک با کیفیت زیادی تامین کنید.اسب ها مقادیر زیادی علف به عنوان اصلی ترین منبع غذایی شان می خورند. درحقیقت،اسب ها باید ۱۵الی۲۰ پوند یا ۱تا۲% وزن بدن شان هرروزه یونجه مصرف کنند،بنابراین مطمئن شوید که اسب تان همیشه یونجه ی زیادی برای خوردن داشته باشد. همچنین مطمئن شوید که یونجه ای که به اسب تان می دهید عاری از خاک و کپک باشد.

۳- برای اسب تان در طول روز مقدار کمی غلات تهیه کنید. اسب ها می توانند هرروزه نیم پوند غلات را به ازای هر ۱۰۰ پوند وزن بدنشان مصرف کنند. به اسب تان در دو یا سه وعده ی غذایی با فاصله ی یکسان در طول روز غلات بدهید.

 • حتما مقادیر غلاتی را که به اسب تان می دهید اندازه بگیرید تا مطمئن شوید که به او مقدار درستی غلات می دهید.
 • اگر هوا گرم است، در ساعات خنک تر روز به اسب تان غلات بدهید، مثلا اول در صبح و سپس در غروب.

۴- برحسب نیاز غذای اسب تان را کم و نیاز کنید. نیازهای غذایی اسب تان براساس میزان علف تازه ای که در چراگاه مصرف کرده و سطح فعالیتی که داشته ،تغییر می کند. روزانه نیازهای غذایی اسب تان را ارزیابی کنید تا تعیین کنید که از مقادیر غذایی اش کم کنید یا به آن اضافه کنید.

 • اگر اسب تان کل روز در مراتع بوده است و علف زیادی خورده است، او به یونجه ی زیادی نیاز نخواهد داشت.
 • اگر اسب تان یک روز کاری سخت با کلی سواری دادن داشته است ، پس لازم است غذای بیشتری برای او تامین کنید تا کالری های بیش از حدی که سوزانده را بازیابی کند.
برنامه ریزیب رای غذا دادن به اسب

۵- برای غذا دادن به اسب تان یک ساعت قبل یا بعد از سوارکاری برنامه ریزی کنید. به اسب تان درست قبل یا بعد از اینکه او فعالیتی شدید انجام داده غذا ندهید چون جریان خون از اندام های بدنش منحرف می شود که می تواند در هضم اختلال ایجاد کند. برای وعده های غذایی براساس فعالیت زمان دارش برنامه ریزی کنید.

اگر اسب تان قرار است فعالیت بسیار شدیدی را انجام دهد طوری برنامه ریزی کنید که سه ساعت قبل از آن فعالیت به او غذا دهید.

۶- تغییرات تدریجی در رژیم غذایی او ایجاد کنید. اگر نیاز دارید تا رژیم غذایی اسب تان را تغییر دهید، سریعا کل آن را با یک غذای جدید عوض نکنید. با جایگزینی ۲۵% از غذای قبلی با غذای جدید شروع کنید.  دو روز بعد ۵۰% غذای قبلی را با غذای جدید تعویض کنید. دو روز بعد از آن ، ۷۵% از غذای قبلی را با غذای جدید عوض کنید. سپس دو روز بعد  از آن شما می توانید ۱۰۰% از غذای جدید را به او بخورانید.

علاوه بر تغییر تدریجی غذا، شما باید هر روز در یک زمان یکسان به او غذا بدهید. اسب ها درصورتیکه یک برنامه ی زمانی منظم برای غذا خوردن داشته باشند، بهتر عمل می کنند.

تغییرات زیاد در غذا یا برنامه ی غذایی اسب تان می تواند منجر به کولیک اسبی  و لنگ شدن اسب شود. کولیک اسبی یک وضعیت پزشکی است که درد شدید شکمی ایجاد می کند و حتی ممکن است نیازمند جراحی باشد. لنگ شدن یک وضعیت پزشکی است که باعث گردش خون ضعیف می شود و می تواند حتی باعث جدا شدن سم از پای اسب شود. لنگ شدن  اغلب کشنده است.

برقراری ارتباط گرم و صمیمی با اسب تان

برقراری ارتباط گرم و صمیمی با اسب تان

۱- با اسب تان وقت بگذرانید و اجازه دهید او به شما نزدیک شود.  کمی زمان بگذرانید و سپس روی حصار بنشینید (روی فنس یا روی یک صندلی، نه روی زمین) و اجازه دهید اسب تان به شیوه ی خودش به شما نزدیک شود. همانطور که نشسته اید به رفتار اسب تان توجه کنید . با گذراندن زمان برای اینکه فقط در محیط اسبتان حضور داشته باشید، اعتماد او را به دست خواهید آورد و درباره ی شخصیت او بیشتر یاد می گیرید.

۲- به اسب تان با حرکات آهسته و مهربانانه و با آرامش نزدیک شوید. به جای صاف رفتن به سمت اسب، انداختن زین روی او و رفتن به سوارکاری، کمی آهسته تر عمل کنید. اجازه دهید اسب تان دست شما را بو بکشد و با او صحبت کنید. صرف زمان برای آهسته عمل کردن و حضوری آرامش بخش داشتن کمک خواهد کرد که اعتماد بین شما و اسب تان بهبود پیدا کند.

۳- اسب تان را نوازش کنید. برای نوازش کردن اسب تان وقت بگذارید تا بداند شما قدردانش هستید. گوش هایش را ماساژ دهید ، گردنش را بخارانید، و بر سرش دست نوازش بکشید. یادبگیرید که اسب تان دوست دارد بر کدام قسمت بدنش دست نوازش بکشید، و آن قسمت را جزو تعاملات روزمره ی تان کنید. بعضی اسب ها از قسمت گوش خجالتی هستند و دوست ندارند کسی به گوشش شان دست بزند.

۴- خوردنی های خوشمزه را با مدیریت به او بدهید. دادن چیزهای خوشمزه به اسب تان زمانی که می خواهید به او پاداش دهید نیز یک روش عالی برای برقراری صمیمیت و الفت با اسب تان است.فقط مطمئن شوید که این کار را بیش از حد انجام نمی دهید وگرنه اسب تان یادمی گیرد که انتظار آن ها را داشته باشد یا حتی سعی کند اطراف لباس هایتان را پوزه بکشد تا آن ها را بیابد. سیب و هویج تازه میوه های خوشمزه ای در نظر اسب ها هستند.

۵- پایین انداختن گردن را تشویق کنید.پایین انداختن گردن یک راه برای نشان دادن اعتماد یا اطاعت پذیری است. اگر اسب تان تمایل دارد که در حضور شما گردنش را پایین بیندازد این یعنی بین شما یک پیوند خوب برقرار است.

 • برای اینکه کاری کنید اسب تان گردنش را پایین بیندازد،به آرامی طناب افسار را زیر سر اسب بکشید.
 • اگر اسب تان نپذیرفت، به برقراری پیوندتان ادامه دهید و سعی کنید زمانی دیگر این حرکت را امتحان کنید
آرام پیش بروید

آموزش اسب

۱- در هنگام آموزش اسب تان برای حفظ امنیت از قوانین پایه پیروی کنید.هر تعاملی که با اسب تان برقرار می کنید یک فرصت برای یاد دادن چیز جدید به اوست.بیشترین استفاده را از این لحظات ببرید و با پیروی از برخی قوانین پایه ی امنیتی در اطراف اسب تان ایمن بمانید.

 • هرگز مستقیما پشت یا جلوی اسب تان نمانید یا قدم نگذارید.
 • زمانی که با سر اسب تان کار می کنید، در سمت چپ اسب تان و با زاویه ای نسبت به سرش بایستید.
 • زمانیکه از میدان دید اسب تان خارج می شوید با اسب تان صحبت کنید و بدنش را لمس کنید .
 • زمانی که لازم است با سم اسب تان کاری انجام دهید،به جای روی دو زانو نشستن ،دولا شوید .

۲- آرام پیش بروید. اسب تان قادر نیست که یک ترفند جدید یا فرمان را تنها در یک روز یاد بگیرد. برای یاد دادن چیزهای جدید به اسب تان ، شما مجبور هستید که گام به گام پیش بروید. هدفی را که برای اسب تان در نظرگرفته اید به اهداف کوچکتر تقسیم کنید و هر دفعه روی آن اهداف یکی یکی کار کنید.

برای مثال اگر می خواهید به اسب تان یاد دهید که تعظیم کند، در ابتدا با یاددادن چگونگی دنبال کردن یک هدف با بینی اش، این کار را شروع کنید

۳- با اسب خود صبور باشید. تلاش برای آموزش به اسب تان یا تغییر رفتار بد او می تواند خون تان به جوش بیاورد، اما لازم است که خونسردی خود را حفظ کنید. اگر شما عصبانی یا آشفته باشید اسب تان ممکن است سراسیمه یا ناامید شود، پس این خیلی مهم است که خونسرد و مثبت باقی بمانید حتی اگر اسب تان به چیزی که سعی دارید به او بیاموزید به خوبی پاسخ ندهد.

۴- با  اسب تان با یک تن صدای نرم و آهسته صحبت کنید.هرگز فریاد نزنید یا از صدای بلند اطراف اسب تان استفاده نکنید وگرنه او را می ترسانید.به جای آن ، با یک تن صدای نرم و آهسته با او صحبت کنید تا کمک کنید آرام باقی بماند و به دستورالعمل هایتان پاسخ دهد.

۵- از تقویت مثبت استفاده کنید.مطمئن شوید که از انجام تکالیف اسب تان زمانیکه او چیزی را که ازش خواسته بودید انجام داد، با استفاده از تقویت مثبت قدردانی می کنید. غذاهای خوشمزه رایج ترین شکل تقویت مثبت است .تقویت مثبت به اسب تان کمک می کند تا بفهمد او در مسیر درستی قرار دارد.

۶- از تقویت منفی استفاده کنید.اعمال فشار آرام به دهانه یا استفاده از یک  شلاق برای ضربه زدن آرام می تواند به عنوان تقویت منفی درنظرگرفته شود.تا زمانیکه اسب تان چیزی را که از او خواسته اید انجام دهد به اعمال این تقویت منفی ادامه دهید.

مطمئن شوید که شما از انواع  روش های تقویت منفی که اسب را می ترساند یا به او آسیب می زند استفاده نمی کنید. تقویت منفی نباید ترسناک یا دردناک باشد فقط باید آزاردهنده باشد.

۷- در هنگام سواری با اسب تان از یک زین باکیفیت استفاده کنید،  تا از جلسه ی آموزشی خود بیشترین بهره را ببرید. اگر اسب تان راحت نیست،پس شاید زمانی که سعی می کنید به او دستور دهید حواسش پرت می شود.مطمئن شوید که زین اسب تان،متناسب بدنش است و کیفیت آن به اندازه ی کافی خوب است که باعث ایجاد درد در او نشود.

 • استفاده از بالشتک زیر یک زین بی کیفیت مشکل را حل نمی کند، اسب تان هم چنان ناراحت خواهد بود.
 • انتظار پرداخت بالای ۵۰۰ دلار برای یک زین باکیفیت خوب را داشته باشید.

اگر بیشتر از یک اسب دارید، ممکن است به زین های متفاوتی برای هرکدام نیاز پیداکنید

حفظ سلامتی اسب

حفظ سلامتی اسب

۱- برای معاینات دامپزشکی منظم برنامه ریزی کنید. معاینات جسمی و دندانی  منظمی را با دامپزشک برنامه ریزی کنیدتا مطمئن شوید که اسب تان سالم است و واکسناسیون آن بروز است.واکسیناسیون های رایج عبارت اند از:کزاز،آنسفالومیت(آماس مغزی و نخاعی) اسب غربی و شرقی،آنفولانزای اسبی و پنومونیت کرگدنی(تبخال اسبی). اسب تان همچنین به انگل ضدایی منظم نیاز دارد.

دندان های اسب با افزایش سن رشد می کند.خوردن علف و یونجه به ساییده شدن دندان های اسب تان کمک می کند،اما با این حال معاینه دندانپزشکی برای یافتن نشانه های پوسیدگی یا دیگر مشکلات دندانی که ممکن است باعث احساس ناراحتی اسب تان شود،حائز اهمیت است.

۲- مطمئن شوید که اسب تان فضایی برای لم دادن در آخورش داشته باشد. اسب ها می توانند به طور ایستاده بخوابند،اما آن ها نیاز به لم دادن دارند تا به خواب عمیق فرو بروند.آخور اسب تان را تمیز نگه دارید تا او بتواند بدون کثیف شدن دراز بکشد

نکته : کیت جوتاگیر (متخصص و مربی سوارکاری) معتقد است: اسب ها به فضای باز زیادی برای داشتن یک زندگی شاد نیاز دارند.علاوه بر داشتن آخور راحت ،حتما به اسب تان چندین ساعت در روز زمان بدهید تا اطراف یک منطقه ی بزرگ و باز بدون سواری دادن یا هدایتش به گشت و گزار بپردازد.

۳- اسب تان را اجتماعی کنید. برای اسب ها این مهم است که با اسب های دیگر باشند. مطمئن شوید که اسب تان یک یا دو همدم دارد تا بتواند با آن ها به طور منظم تعامل داشته باشد. اگر ممکن است، اجازه دهید اسب هایتان همدیگر را در آخور هایشان ببینند.

۴- از اسب هایتان در برابر شرایط آب و هوایی شدید محافظت کنید. این خیلی مهم است که مطمئن باشید اسب هایتان در زمستان به اندازه ی کافی گرم هستند اما سرما به اندازه ی گرما اسب ها را آزار نمی دهد. اسب ها نمی توانند از گرمای بیش از حد موجود در بدنشان جز با عرق کردن خلاص شوند،پس در تابستان از اقدامات سرمایشی زیادی بهره بگیرید. اسب تان را وادار نکنید کارهای طاقت فرسا در هوای داغ انجام دهد

۵- مواظب گیاهانی که برای اسب ها خطرناک اند باشید.اگر فکر می کنید که اسب تان با چیزی که خورده مسموم شده، با دامپزشکتان تماس بگیرید. چندین گونه گیاهی و یک گونه ی سوسک وجود دارد که در صورت مصرف می تواند اسب تان را مسموم کند. خطرهای بالقوه برای اسب تان شامل موارد زیر می باشد:

 • برگ های افرای قرمز پلاسیده
 • گردوی سیاه
 • برگ های بلوط
 •  گونه های TAXES ( سرخدار، سرخدارژاپنی، آمریکایی، انگلیسی، وسترن، خرزهره و برگ بو رز )
 • گل صدتومانی و آزالیا
 • گل مار سفید،گیاه ریچ وید، مرهمی سفید، گیاه جیمی وید، گیاه  rayless goldenrod ، گیاه burrow weed
 • گل گندم زرد،گیاه St. Barnaby’s thistle، گل گندم روسی

نظرات کاربران ( 0 نظر )