اسب شما چه مقدار غلات یا کنستانتره نیاز دارد ؟

اسب شما چه مقدار غلات یا کنستانتره نیاز دارد ؟

بیشتر اسب ها می توانند علف و یونجه خشک بخورند و سالم بمانند. اما گاهی اوقات، یک اسب ممکن است به موارد دیگری نیز نیاز داشته باشد. ساده ترین راه برای فراهم کردن انرژی  بیشتر  ، کنستانتره های غلات یا غذاهای میکس شده هستند. اینکه چه مقدار کنستانتره یا غلات به اسب تان می دهید بستگی به هدف تان از این کار دارد.

آیا می خواهید اسب تان وزن اضافه کند، آیا او یک کره را باردار است و یا باید به او شیر بدهد؟ یا اینکه اسب کاری و یا نمایشی شما به سختی کار می کند و به انرژی بیشتری نیاز دارد؟

گام بعدی خواندن برچسب خوراکی هایی است که در دسترس است. اغلب کارخانه های تولید این نوع مواد غذایی مخصوص اسب ، فرمول هایی برای انواع مختلفی از اسب ها مانند اسب های سالخورده ، مادیان هایی باردار یا اسب های ورزشی دارند. این برچسب حاوی اطلاعات مهمی هستند . این برچسب به شما خواهد گفت که برای هر واحد وزن بدنی خاص چه مقدار غذا باید بدهید. این مقدار تضمین می کند که اسب مواد مغذی توصیه شده را دریافت خواهد کرد. با این حال، بسته به وضعیت اسب یا حجم کار او برخی افراد مقدار آن را تغییر می دهند.

بیشتر بخوانید : تغذیه مناسب برای اسب

نحوه پیمانه گیری کنستانتره ها

 برای پیمانه گیری کنستانتره ها نیز باید به وزن اسب توجه کنید. یک ترازوی قدیمی آشپزخانه به درد این کار می خورد. این کار می تواند هر زمان که به اسب غذا می دهید وقت تان را بگیرد، اگر چندین اسب داشته باشید زمان زیادی را باید برای آن صرف کنید. پیشنهاد ما این است که پیمانه های مشخصی را تهیه کنید برای این کار می توانید از ظروف و قوطی های قدیمی استفاده کنید. با این روش دیگر لازم نیست هردفعه غذای اسب تان را وزن کنید. همچنین ، به خاطر داشته باشید که همه ی غذاها یک وزن یکسان ندارند. قوطی شما که حاوی جوی دوسر است خیلی سبک تر از کنستانتره ی گلوله شکل خواهد بود.

غلات یا کنستانتره اسب

معیار غذا دادن به اسب ها

هیچ معیار استاندارد مطلقی برای غذا دادن به اسب تان وجود ندارد. نظارت کردن بر وضعیت سلامت و میزان فعالیت اسب تان تنها روشی است که به شما می گوید اسب تان به کنستانتره یا یونجه خشک بیشتر یا کمتری نیاز دارد. اگر اسب تان بسیار پرانرژی باشد، شما باید مقدار غذاهای مولد انرژی را کاهش دهید. اگر اسب تان درحال کم کردن وزن است یا به سرعت درحین کار خسته می شود و یونجه خشک یا علف مرتعی میخورد که انتخاب کیفیت آن در دست شما نیست، نیاز دارید تا مقدار کنستانتره ی غذای اسب را بیشتر کنید.

اسب های مسن تر و کره های درحال رشد از غلات بیشتر سود می برند. البته مطمئن شوید که بیش از حد به کره ها غذا نمی دهید. آن ها از لاغر بودن بیشتر از داشتن چربی و چاقی سود می برند، زیرا رشد سریع آن ها ممکن است باعث مشکلات مفصلی شود. اگر اسب تان کاملا چاق است،کنستانتره ها لازم نیستند، به جز برای یک مقدار کوچک از آن که به عنوان “متعادل کننده” بتواند هرگونه کمبودی را در تغذیه اسب با یونجه خشک جبران کند. 

بدون درنظرگرفتن مشکلات دیگری که ممکن است باعث کاهش وزن اسب شده باشد، غذای او را افزایش ندهید. مشکلات دندانی، انگل، هوای سرد و گرم می تواند باعث کاهش وزن شود. تنها انداختن غذا جلوی اسبی با این مشکلات که ممکن است تنها گشنه نباشد بلکه بیمار نیز باشد انصاف نیست.

چرا علف و یونجه اهمیت دارد؟

بخش عمده ی رژیم غذایی اسب تان باید علف یا یونجه ی خشک باشد. این چیزی است که سیستم گوارش اسب شما برای مواجهه با آن ساخته شده است. در طبیعت وحشی، تنها بخش بسیار کوچکی از غذای یک اسب از غلات تشکیل می شود-آن هم زمانی ممکن است خورده شود که یک علف درحال دانه دادن باشد. اگر می خواهید غلات یا کنستانتره به رژیم غذایی اسب تان اضافه کنید، می توانید تا ۴۰% علوفه ی آن ها را با کنستانتره جایگزین کنید.

ر برخی موارد بسیار خاص، مانند اسبی که قرار است مسابقه بدهد، به اسب ها تنها به اندازه یک درصد از وزن بدنشان یونجه خشک می دهند. اما دادن کنستانتره ی زیاد به جیره های علوفه می تواند باعث بیماری اسب ، کولیک، یا مشکلات دیگر شود. بنابراین مطمئن شوید که اسب تان مواد فیبردار زیادی در قالب علف یا یونجه خشک دریافت می کند.

نظرات کاربران ( 0 نظر )