چگونه سوار اسب شویم ؟

چگونه سوار اسب شویم ؟

اولین قدم برای یادگیری سوارکاری، آموختن سوار شدن بر اسب است. بارهای اول که سوار اسب میشوید،چه روی آن زین باشد یا بدون زین،بهتر است کسی سر اسب را گرفته تا به آرامی بایستد. شما می توانید از زمین سوار شده یا از یک سکوی کمکی استفاده کنید، تا فرایند سوار شدن روی زین یا خود اسب را برایتان راحت تر کند

سوار شدن ایمن بر اسب

مطمئن شوید سکوی کمکی که از آن استفاده می کنید محکم و ایمن ساخته شده باشد. میله های فنس و صندلی های قدیمی یا سطل های نازک پلاستیکی اگر به عنوان سکوی کمکی استفاده شود، می توانند خطرناک باشند.

اگر سکوی کمکی ندارید و اسب شما قد بلند و پاهای شما کوتاه است، در صورت نیاز می توانید رکاب را در سوراخ های پایینتر تنظیم کرده تا بتوانید انگشتان پا را به آن برسانید و بالا بروید. فراموش نکنید بعد از سوارشدن، رکاب ها را مجدد برای سوارکاری تنظیم کنید. سوار شدن از سمت چپ اسب یک سنت است. ولی شما می توانید از سمت راست نیز سوار شوید.

اسب خود را به خارج اصطبل هدایت کنید. سوار شدن بر اسب در فضاهای بسته با سقف کوتاه و راهروهای باریک ایمن نیست. اگر به سبک انگلیسی سواری می کنید، رکاب ها را آزادانه در کنار بدن اسب رها کنید.

اینها مراحلی هستند مربی قطعا به شما گوشزد خواهد کرد. نگران نباشید، سوار شدن اسب به توانایی جسمی محدود نمی شود. دفعات اولی که سوار اسب می شوید ممکن است برای شما چالش برانگیز باشد. ولی به زودی یاد خواهید گرفت که از تعادل خود برای جهیدن روی زین استفاده کنید.

 قبل از سوار شدن، تجهیزات خود را بررسی کنید

قبل از سوار شدن، بند کمر و بند رکاب را چک کنید که سفت و محکم باشد. برای بار آخر بررسی کنید که همه سگکها به درستی تنظیم و رکاب ها نیز در ارتفاع مناسب باشند. آیا کلاه ایمنی خود را پوشیده اید؟ وقتی  برای سواری هیجان زده می شوید، جزئیات ریز ممکن است از چشمتان بیفتد!

کنار اسب بایستید

افسار را جمع کرده و در دست چپ خود بگیرید. بند راست افسار را کمی محکم تر بگیرید تا اسب هنگام سوار شدن شما به سمت دیگری متمایل نشود.با دست راست خود رکاب را بچرخانید تا بند چرمی رکاب یا پد محافظ، هنگامی که میخواهید روی زین بنشینید صاف باشند. اکثر افراد هنگام سوار شدن به سمت جلو خم می‌شوند. این کار باعث می شود که هنگام بالا رفتن از اسب انگشت پای شما کمتر به بدن اسب فشار وارد کند. به اکثر ما آموختند که هنگام سوار شدن به عقب مایل شویم.در این حالت سوارکار، ایستاده و فقط کمی به عقب خم میشود. هر کدام را ترجیح می دهید انتخاب کنید.

اگر به عقب خم می شوید، رکاب را در جهت عقربه های ساعت به سمت خود بچرخانید. اگر مایل به جلو سوار می شوید، رکاب را نیم دور در خلاف جهت عقربه های ساعت بپیچید. این کار باعث می‌شود تا پد محافظ چرمی یا بند آن، هنگام نشستن روی زین دور پایتان نپیچد.

درحالت سوارشدن قرار بگیرید

پای چپ خود را بلند کنید و کف پای خود را طوری بر رکاب بگذارید تا بتوانید براحتی بر آن تکیه کنید.از قبل افسار و یال اسب را در دست چپ خود نگه دارید و با دست راست خود برآمدگی زین را بگیرید.پای راست خود را نیز برای حفظ تعادل و پریدن روی اسب آماده کنید.

چطور سوار اسب شویم

از زمین بلند شوید!

از پای راست خود برای فشار آوردن به زمین استفاده کنید.شما با دستان خود قادر به سوار شدن نخواهید بود.دست های شما فقط برای حفظ تعادل استفاده میشوند.جهش پا باید محرک بالا رفتن شما باشد.گاهی چند جهش  آزمایشی برای بدست آوردن نیروی محرکه به شما کمک میکند.

هنگامی که روی بدن اسب به تعادل رسیدید،دست راست خود را از زین رها کرده تا افسار را بگیرید.در همین حال پای آزاد خود را (پای راستتان اگر به روش سنتی سوار میشوید) بالا آورده و از روی برآمدگی زین رد کنید.مطمئن شوید به مقدار کافی پای خود را بالا می آورید تا به اسب لگد نزده یا با زین برخورد نکند.بعد از سوار شدن نباید با ضربه روی بدن اسب بشینید،چون اینکار میتواند باعث آزردن اسب یا حتی رم کردنش شود.

رکاب و افسار خود را تنظیم کنید

افسار را جوری تنظیم کنید تا بتوانید آن را بدرستی در دست بگیرید.بعضی ها دوست دارند از دست راست خود برای چرخاندن رکاب استفاده کنند تا راحت تر باشند. برخی نیز  با انگشتان پا رکاب را تنظیم کرده و بر آن تکیه  میکنند. اکنون آماده اید تا از اسب بخواهید حرکت کند.

هرموقع حین سوارشدن احساس کردید که اسب میخواهد حرکت کند،به سرعت پایین بیایید.اسب را متوقف و آرام کرده و از اول شروع به سوارشدن کنید.پایین آمدن در این حالت، ایمن تر از سوارشدن بر اسبی است که حالت نگران و عصبی به خود گرفته است .وقتی که سواری خود را به اتمام رساندید،اکنون باید یاد بگیرید چگونه از اسب پیاده شوید.

نظرات کاربران ( 0 نظر )