نژاد اسب اسپرت ایرلندی

نژاد اسب اسپرت ایرلندی

اسب اسپرت ایرلندی، که به نام هانتر ایرلندی نیز شناخته می شود، یک نژاد اسب سنتی است که در خارج از ایرلند پرورش یافته است. این اسب ثمره ی پیوند اسب کاری ایرلندی و تروبرد است تا بهترین صفات این دو نژاد مشهور را در خود برجسته سازد.

اسب اسپرت ایرلندی برای سرعت، هیکل ورزشکاری، و خلق و خوی متعادلشان شهرت دارند. و آن ها رقبای پر آوازه ای در رویداد های اسپرت اسبی هستند.

بررسی اجمالی نژاد

وزن: ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ پوند

قد: ۱۵ وجب (۶۰ اینچ) تا ۱۷ وجب (۶۸ اینچ)

ترکیب بدنی: دارای تناسب اندام، هیکل عضله ای؛ ساختار استخوانی قابل تشخیص؛ گوش ها و گردن دراز، پوزه ای با نیمرخ محدب

مناسب برای: تمام صاحبان و سوارکارانی که می توانند یک اسب پرانرژی را کنترل کنند

امید به زندگی: ۳۰ سال

تاریخچه و زادگاه اسب اسپرت ایرلندی

اسب اسپرت ایرلندی نتیجه ی چندین قرن جفت گیری سازمان یافته ی بین تروبردها و اسب های کاری ایرلندی هستند، یک نژاد مشهور در ایرلند که هم به عنوان یک همراه در کار کشاورزی و هم یک اسب نمایشی به کار می رود. هدف از تولید این نژاد، ایجاد یک اسب با سرعت و قدرت یک تروبرد و هوش ، بنیه بدنی و خلق و خوی دوستانه ی یک اسب کاری ایرلندی بود. در سال های اخیر، اسب های اسپرت ایرلندی علاوه براین، طوری پرورش داده شدند که خطوط خونی اسب های خون گرم و عضله ای را نیز داشته باشند.

ظاهر ورزشکاری زیبا و شخصیت خوش مشرب از این نژاد یک اسب نمایشی مشهور در سراسر دنیا ساخته است، بسیاری از اسب های اسپرت ایرلندی به سراسر اروپا و آمریکای شمالی برای شرکت در نمایش فرستاده می شوند. آن ها همچنین به عنوان اسب های خانواده شهرت یافتند، چون بخاطر خلق و خوی شان آن ها برای سوارکارانی از تمام سنین و تمام سطوح مهارت سوارکاری مناسب اند.

علی رغم شهرت جهانی شان، اسب های اسپرت ایرلندی حقیقتا یک نژاد کمیاب هستند، که تخمین زده می شود ۲۰۰۰ اسب با نژاد اصیل از آن ها وجود داشته باشد. انجمن اسب کاری ایرلندی و اسب اسپرت ایرلندی ثبت اسب های اسپرت ایرلندی را مدیریت می کند.

اندازه اسب اسپرت ایرلندی

اسب های اسپورت ایرلندی، در قد از ۱۵ وجب (۶۰اینچ) تا ۱۷ وجب (۶۸ اینچ) متغیر اند، و با میانگین وزن بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ پوند وجود دارند. هردوی نریان ها و مادیان ها بدن های عضله ای و خوش استیل دارند. این نژاد در سایز حدودا  به اندازه ی اسب های کاری ایرلندی و تروبردهایی که در تولید آن ها به کار رفته اند می باشند.

رنگ ها و لکه ها

اسب های اسپرت ایرلندی در رنگ های متنوع خالص ، به جز ابلق و خال خال سیاه سفید وجود دارند. رنگ های رایج آن ها عبارت اند از: سیاه، سفید، خاکستری ، قهوه ای، خاکستری زردفام، قهوه ای مایل به خاکستری، خامه ای، قهوه ای مایل به زرد، کهر، خرمایی، سرخ تیره، کرمی و خاکی . این دامنه ی رنگ گسترده ناشی از تنوع ژنتیکی این نژاد است .

اسب اسپرت ایرلندی

پرورش و کاربردهای اسب اسپورت ایرلندی

زمانی که پرورش دهندگان، اسب کاری ایرلندی متین و سخت کوش را با تروبرد قدرتمند و پرانرژی جفت کردند،  یک اسب باکیفیت ورزشی را تولید کردند. اسب اسپرت ایرلندی یک نژاد شدیدا تطابق پذیر است که در بسیاری از موقعیت ها بر سایر نژادها برتری دارد. این نژاد معمولا برای رویدادها، درساژ (نمایش سوارکاری)، نمایش پرش و سوارکاری تفریحی استفاده می شود. این نژاد همچنین به لطف اجدادش یعنی اسب های کاری ایرلندی برای زندگی در یک مزرعه بسیار مناسب است.

این نژاد بسیار پرانرژی و مشتاق یادگیری فعالیت های تازه است، که آن را برای هرکاربردی که به آن یادداده شود قابل استفاده می کند.

مشخصات منحصربه فرد اسب اسپورت ایرلندی

صفاتی که اسب اسپرت ایرلندی را تعریف می کند از آن یک اسب دوست داشتنی چه در میدان نمایش و چه در میان خانواده های اسب دوست ساخته است. این اسب ها عموما مشتاق راضی کردن صاحب شان اند، مهربان ، باهوش و شجاع هستند. آن ها تمایل دارند تا از همراهی با مردم لذت ببرند. از لحاظ جسمانی، اسب های اسپرت ایرلندی به قوی بودن ، سریع بودن، و همه فن حریف بودن شناخته شده اند. و به طور استثنایی پاهای عقبی قدرتمندی دارند که به آن ها کمک می کند تا تعادل و توانایی پرش باورنکردنی داشته باشند.

مشکلات رایج سلامتی و رفتار

اسب های اسپورت ایرلندی عموما سالم هستند و مشکلات سلامتی وابسته به نژاد ندارند. این موضوع نگهداری آن ها را بسیار آسان می سازد. اما به این دلیل که آن ها انرژی زیادی دارند، نیاز به صاحبی دارند که بیشتر زمان خود را صرف کار کشیدن از آن ها کند، وگرنه سلامت کلی و رضایت از زندگی آن ها ممکن است کاهش پیدا کند. و با اینکه آن ها اسب های مهربانی هستند، آن روحیه ی پرانرژی که در آن ها وجود دارد ممکن است کنترل آن ها را برای برخی افراد سخت کند.

رژیم غذایی و تغذیه و نظافت

یک رژیم غذایی مناسب اسب که شامل یونجه خشک، علف، غلات، میوه ها، و سبزیجات می باشد برای اسب های اسپرت ایرلندی نیز مناسب می باشد .به دلیل پرانرژی بودن این اسب ها ، ممکن است به خوراک پرانرژی نیاز داشته باشند. اما این موضوع بستگی به این دارد که چقدر افراد از این اسب ها کار می کشند.

نظافت اسبی استاندارد برای این اسب ها مناسب است. علاوه بر حمام های عادی ، از یک شانه ی موج دار و برس بدن استفاده کنید تا آلودگی ها و موهای سست را از بین ببرید، خصوصا بعد از اینکه اسب کار کرده است. و دائما سم ها را چک کنید تا متوجه ی کثیفی ها و صدمات بدنش شوید.

مزایا

  • مهربان
  • ورزشکار
  • به سهولت آموزش پذیر

معایب

  • نیاز به صاحبی دارد که وقت زیادی را به کارکشیدن از آن اختصاص دهد
  • برای برخی تازه کارها بیش از حد پرانرژی است
نژآد اسب اسپرت ایرلندی

اسب های اسپرت ایرلندی مشهور و قهرمان

تنها چند اسب اسپرت ایرلندی مهم در تاریخ وجود دارند ، که برخی از مشهورترین آن ها در چندین دهه گذشته بدنیا آمده اند. آن ها عبارت اند از:

  • کروزینگ: شاید مشهورترین اسب از بین تمام اسب های اسپرت ایرلندی باشد، کروزینگ در رویدادهای رقابتی و پرش نمایشی، پیشگامی بود که موفقیت های بسیاری را از آن خود کرد. او پدر دو اسب دیگر در این لیست است: آقای مدیکات و فلکسیبل.
  • آقای مدیکات: در سال ۲۰۰۸، آقای مدیکات توسط سوارکاری آلمانی به نام فرانک آستهولت در المپیک پکن مسابقه داد که در آن آلمان رتبه ی نخست را در رقابت کسب کرد. در ۲۰۱۲، او توسط کارن اوکانر سوارکار آمریکایی در المپیک لندن به رقابت پرداخت ، که به او برای رسیدن به رتبه ی نهم در مسابقات فردی کمک کرد. آقای مدیکات در سال ۲۰۱۸ بازنشسته شد.
  • فلکسیبل: او لقب اسب بین المللی سال ۲۰۱۲ فدراسیون اسب سواری ایالت متحده را گرفت، فلکسیبل تا ۲۱ سالگی اش که بازنشسته شد، یک نیروی برتر در رویداد ها بود. زمانیکه ۱۹ سالش بود ، فلکسیبل و سوارکارش برنده ی جایزه ی بزرگ اسمارت پک شدند.
  • بالینو کستل آر ام: این اسب با نام کوچک “رگی” از اوایل دهه ی ۲۰۰۰ در رویدادهای رقابتی پیشگام بود. مهم ترین نکته ی قابل توجه اینکه، او در تاریخ انجمن رویدادهای رقابتی ایالت متحده بالاترین امتیاز یک اسب را در تمام زمان ها به دست آورد.

آیا اسب اسپرت ایرلندی برای شما مناسب است؟

به دلیل ذات متین و شخصیت مهربان ، اسب اسپرت ایرلندی یک نژاد خوب برای برگزیدن توسط انواع صاحبان است. اما این نژاد نیاز به زمان های زیادی برای رودررو با صاحب شان دارند. یک صاحب خوب باید بتواند برای آن ها توجه و کار کافی فراهم کند. اسب های اسپرت ایرلندی را بسته به مکانی که در آن زندگی می کنید می توان به سختی پیدا کرد.

نظرات کاربران ( 0 نظر )