اسب نژاد مینیاتوری

اسب نژاد مینیاتوری

شهرت اسب های نژاد مینیاتوری ، که عموما به نام "مینی ها" خوانده می شوند، به مراتب بیشتر از سوارکاران به گوش می رسد. ظاهر تحسین برانگیز و خلق شیرین شان باعث جذب طرفداران زیادی برایشان شده است.

اسب های نژاد مینیاتوری بیشتر به علت داشتن قد کوتاه و طبیعت اجتماعی شان شناخته شده هستند.همانطور که از آن ها می توان به عنوان حیوانات دوست داشتنی و همراه نگه داری کرد، اما باید بدانید که به همان اندازه اسب هایی با قد نرمال نیاز به مراقبت و آموزش دارند.

بررسی اجمالی نژاد

وزن: ۱۵۰ تا ۳۵۰ پوند

قد: معمولا زیر ۸.۵ وجب (۳۴ اینچ) تا ۹.۵ وجب (۳۸ اینچ)، {یعنی زیر یک متر}

ساختار بدنی: کوچک، دارای ساختار عضله ای؛ بسیاری از آن ها نسبت های بدنی مشابه با اسب های بزرگتر دارند

مناسب برای: هرکسی که یک حیوان همدم و همراه می خواهد، نه اسبی برای سوارکاری!

امید به زندگی: ۳۵ سال

تاریخچه و زادگاه

اسب های نژاد مینیاتوری در طی قرن ها به وسیله ی جفت کردن انتخابی طیف گسترده ای از نژادهای پونی ازجمله پونی شتلندی پرورش داده شدند. پیدایش آن ها در اروپا از دهه ی ۱۶۰۰ میلادی آغاز شد و در میان اشراف به خاطر ظاهر جدیدشان محبوب شدند. همچنین برای کار در معادن به دلیل اندازه ی کوچک شان مورد استفاده قرار می گرفتند. این اسب های کوچک در اواخر دهه ی ۱۸۰۰ شروع به ورود به آمریکا کردند، درحالیکه هنوز برای کار به معادن می رفتند. اما چندین دهه به طول انجامید تا اسب های نژاد مینیاتوری محبوبیت قابل توجهی در ایالت متحده پیدا کنند.

دو دفتر ثبت اصلی برای اسب های مینیاتوری وجود دارد: انجمن اسب نژاد مینیاتوری آمریکایی و دفتر ثبت اسب مینیاتوری آمریکایی. 

اندازه و رنگ اسب نژاد مینیاتوری

علاقه مندان به اسب های مینی تمایل دارند تا از اینچ و سانتی متر به جای وجب برای اندازه گیری این اسب ها استفاده کنند. انجمن اسب نژاد مینیاتوری آمریکا فقط اسب هایی که ۸.۵ وجب (۳۴ اینچ) یا کمتر دارند ، مینیاتوری به شمار می آورد. در مقابل، دفتر ثبت اسب مینیاتور آمریکایی دو بعد از این اسب ها را شناسایی می کند: “A” بعد مینی هایی که۸.۵ وجب(۳۴ اینچ) یا کمتر قد دارند، و ” B” مینی هایی که در بین دامنه ی ۸.۵ تا ۹.۵ وجب (۳۴ تا ۳۸ اینچ) قرار دارند. به طور میانگین ، اسب های مینیاتوری بین ۱۵۰ تا ۳۵۰ پوند وزن دارند.

اسب های مینیاتوری در هر طرح و رنگ اسبی موجود اند. شما پوشش با رنگ های تک رنگ، لکه دار که متشکل از سفید و رنگی دیگر است، و خال خالدار را در آن ها مشاهده می کنید. پوشش بدن آن ها کمی ضخیم تر از اسب های با اندازه ی نرمال است، و آن ها معمولا یال و دم پرپشتی دارند.

نژاد مینیاتوری

پرورش و کاربردها

اسب های نژاد مینیاتوری در ابتدا برای سایز جدید  پرورش داده شدند، اما بعد از آن کاربردهای زیادی برای آن ها پیدا شد. اسب های مینیاتوری اولیه در معادن کار می کردند، جایی که اندازه ی کوچک شان کمکی برای فضاهای تنگ بود.بعدها به عنوان حیوانات همدم و همراه خصوصا برای ثروتمندان ارزشمند شدند

این روزها اسب های مینیاتوری در درجه ی نخست به عنوان حیوان خانگی نگه داشته می شوند، گرچه بسیاری از آن ها برخی کارها را نیز انجام می دهند. با اینکه اکثر اسب های مینیاتوری برای سواری بسیار کوچک هستند اما برخی صاحبان مینی های خود را به چرخ دستی یا سورتمه می بندند تا آن را بکشد. بسیاری از صاحبان با اسب هایشان مسابقه می دهند، از جمله در مسابقات تطبیقی که در آن مشخصات فیزیکی اسب ها ارزیابی می شوند. اسب سواری، راهنمایی کردن اسب(توسط کودک)، دویدن همراه با موانع، و پرش ، برخی از مسابقات منطبق بر کارایی است که مینی ها در آن شرکت می کنند. بسیاری از این مسابقات شبیه مسابقات ورزشی سگ هاست!

علاوه براین، اسب های مینیاتوری مکررا به عنوان اسب های درمانی استفاده می شوند. به عنوان حیوانات راهنما، به افرادی که نقص بینایی و شنوایی دارند کمک می کنند. آن ها بخاطر متانت و طبیعت با محبت شان می توانند حمایت عاطفی خوبی ارائه دهند .

مشخصات منحصر به فرد

اندازه ی کوچک اسب مینیاتوری منحصربه فرد ترین ویژگی آن است. برخلاف پونی ها، که درشت هیکل هستند ولی پاهای کوتاهی دارند، اسب های نژاد مینیاتوری به طور ژنتیکی تمایل دارند تا مثل یک اسب با اندازه ی نرمال به نظر برسند، فقط در سایز کوچک تر هستند. آن ها از لحاظ اندازه شبیه سگ های با سایز بزرگ هستند. این ویژگی از مینی ها برای افرادی که محل زندگی کوچکی دارند و فضایی برای اسب های بزرگ ندارند ،اسبی ایده آل می سازد.

علاوه بر این ، اسب های مینیاتوری به طور ژنتیکی گرایش دارند تا باهوش، کنجکاو، متین، و اجتماعی باشند. آن ها عاشق گذراندن وقت با مردم هستند. اما با این وجود ایده آل است که به آن ها اجازه دهند مانند اسب های دیگر برای سلامتی و رضایت از زندگی در بیرون از خانه زندگی کنند ( با سر پناه مناسب) .

نژاد مینیاتوری اسب

رژیم غذایی و تغذیه نژاد مینیاتوری

شبیه اسب های دیگر، اسب های مینیاتوری به یک رژیم متعادل از علف، یونجه خشک، جو دو سر خورد شده ، و دیگر غلات با رعایت اعتدال نیاز دارند. مهم است که با توجه به وزن اسب تان و سطح فعالیتش بنابر مقدار توصیه شده به او غذا بدهید.

مشکلات رایج سلامتی و رفتار

اسب های نژاد مینیاتوری عموما خوش خلق و به سهولت آموزش پذیر هستند، اما آن ها مستعد چندین معضل سلامتی هستند. یکی از آن ها ، جهش کوتوله هاست که می تواند چندین عارضه ی سلامتی را ایجاد کند، که به طور ژنتیکی تمایل دارد در اسب های مینیاتوری بروز پیدا کند. و بسیاری از دفاتر ثبت اسب اکنون سعی می کنند از تولید مثل اسب هایی که ژن این  بیماری را دارند جلوگیری کنند.

علاوه بر این، بسیاری از اسب های مینیاتوری مستعد چاقی هستند.ممکن است  علت این عارضه این است که برخی صاحبان با آن ها مانند حیوان خانگی برخورد می کنند و فعالیت مورد نیازشان را برای آن ها فراهم نمی کنند. یا آن ها ممکن است مقدار غذای بیشتری به آن ها بدهند ، خصوصا اگر عادت داشته باشند به اسب های بزرگتر غذا بدهند.

اسب های مینیاتوری ممکن است از لحاظ ژنتیکی زایمان سخت و مشکلات دندانی داشته باشند، خصوصا روی هم افتادن دندان ها به دلیل سایز کوچک شان. و آن ها مستعد هایپرلیپیدمی و کولیک هستند.

نظافت اسب مینیاتوری

اسب های مینیاتوری نیازمند نوع نظافت مشابه با اسب های سایز بزرگتر هستند. آن ها تنها سطح کوچکتری برای نظافت دارند که این کار را راحت تر می کنند. هرروز از یک شانه، برس و خلال سم برای اسب تان استفاده کنید تا آلودگی ها و چیزهایی که لای سم گیرکرده را پاک کنید. و سعی کنید یک نعل بند که متخصص سم اسب های مینیاتوری است پیدا کنید تا از سم آن ها نگهداری کند.

مزایا

  • مهربان
  • متین
  • نسبتا نگهداری آسانی دارد

معایب

  • اسبی برای سوارکاری نیست
  • به یک حیاط بزرگ برای فعالیت نیاز دارد
  • مستعد چاقی است

اسب های نژاد مینیاتوری قهرمان و مشهور

با متداول تر شدن اسب های مینیاتوری، آن ها در تبلیغات، برنامه های تلویزیونی و رسانه های اجتماعی ظاهر می شوند. به عنوان مثال، یک اسب مینیاتوری به نام گیدون در برنامه تلویزیونی “پارک ها و تفریحات”  نقش لیل سباستین دوست داشتنی را بازی کرد.  علاوه براین بازیگری به نام کیلی کوکو اسب مینیاتوری خود به نام شموشی را به یک سلبریتی اینترنتی تبدیل کرده است.

آیا اسب نژاد مینیاتوری برای شما مناسب است؟

مینی ها عموما به سهولت نگهداری و آموزش داده می شوند. آن ها به افرادی که امکان نگهداری اسب های بزرگ را ندارند این فرصت را می دهد تا از داشتن یک دوست اسبی لذت ببرند.  و نگهداری آن ها اغلب برای کسانی که تجربه ی کمی از نگهداری اسب داشته اند ، آسان می باشد. علاوه بر این، هزینه های نگهداری آن ها عموما ارزان تر از اسب های با سایز نرمال است، چون آن ها به غذای کمتر و دوزهای دارویی پایین تری نیاز دارند.

اسب های مینیاتوری همچنین  برای کودکان عالی هستند، چون سایز و طبیعت متین شان کار با آن ها را نسبت به اسب های بزرگتر راحت تر می کند. با این وجود، علی رغم اندازه ی شان آن ها خیلی قوی هستند و نیازمند آموزش درست مانند هر اسب دیگری هستند.

اسب های مینیاتوری به طور میانگین حدود ۱۰۰۰ دلار قیمت دارند، گرچه شما می توانید اسب هایی را برای خریدن پیدا کنید که کمتر قیمت دارند. اما اسب های مینیاتوری با پرورش مطلوب می توانند بیشتر از این قیمت داشته باشند. شما باید قبل از آوردن اسب به خانه زمانی را با او بگذرانید.  درمورد تاریخچه ی اسب، وضعیت سلامتی و خلق و خوی او بپرسید.

نظرات کاربران ( 0 نظر )