اسب نژاد مورگان

اسب نژاد مورگان

اسب نژاد مورگان همه فن حریف و خوش مشرب یکی از مشهورترین نژادهای اسب است.این نژاد یک نژاد استثنائا مشارکت جوست که اشتیاق زیادی برای راضی کردن انسان ها دارد. این اسب تقریبا با هر موقعیت و کاربردی سازگار است و عموما به راحتی می توان آن را نگه داشت. سوارکاران در هرسطحی که هستند، از جمله کودکان، معمولا می توانند یک اسب مورگان را به کار بگیرند.

بررسی کلی نژاد مورگان

به طور کلی نژاد مورگان دارای :

وزن :  ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ پوند

قد : ۱۴ وجب (۵۶ اینچ) تا ۱۵ وجب (۶۰اینچ)

فرم بدن : جم و جور، ساختار عضله ای؛ سر کوتاه با پیشانی پهن؛ چشمان گیرا؛ سر و دم رو به بالا، یال و دم پرپشت

مناسب برای : صاحبان و سوارکاران از هرسطحی، از جمله بچه ها

امید به زندگی: ۳۰ سال               

تاریخچه و زادگاه اسب مورگان

اسب مورگان یکی از اولین نژادهای اسب بود که در ایالات متحده پرورش یافت. نریان پایه ی این نژاد اسبی به نام فیگور بود، که به معلم مدرسه ی ورمونت، جاستین مورگان در اواخر دهه ۱۷۰۰ تعلق داشت. هیچکس به طور قطع نمی داند اصل و نسب فیگور چه بود ، اما عموما این پذیرفته شده است که این نژاد از فرزندان اسب هایی با خط خونی عربی ، تروبرد ، و احتمالا ولش کوب یا فریزین باشد.

فیگور یک اسب جم و جور ، با قدی حدود ۱۴ وجب (۵۶ اینچ) بود. اما این نریان برای هیکل ورزشکاری و خوش مشربی خود شهرت زیادی کسب کرده است. به محض اینکه مردم انگلستان جدید درمورد توانایی فیگور برای سبقت گرفتن و جلو زدن از بسیاری از اسب های دیگر شنیدند، این اسب تبدیل به یک نریان مطلوب برای پرورش دادن شد.

فیگور صفاتش را به فرزندانش منتقل کرد، و این نژاد سرانجام بعد از صاحبش نام گذاری شد. در طول زمان ، مورگان نهایتا تبدیل به یک اسب همه منظوره شد، همانگونه که در خانه برای سواری تحت زین یا برای کشیدن درشکه استفاده می شد، در مسیر مسابقه یا برای کار در مزرعه نیز آماده به کار بود. این نژاد همچنین در خط خونی مربوط به نژاد اسب های دیگر نقشی دارد، از جمله در نژادهای کاندایی، سدل برد، اسبِ واکینگ تنسی، استانداردبرد آمریکایی، و اسب کوارتر آمریکایی.

انجمن اسب مورگان آمریکایی در سال ۱۹۰۹ تاسیس شد تا به عنوان یک دفتر ثبت نژاد اسب خدمت کند.

اندازه ی اسب نژاد مورگان

این اسب از دیگر نژادهای اسب با اندازه ی نرمال کوتاه تر است، اسب های مورگان از ۱۴ وجب (۵۶ اینچ) تا ۱۵ وجب (۶۰ اینچ) متفاوت اند.هیچ معیار سخت گیرانه ای برای اندازه وجود ندارد، بنابراین اسب ها ممکن است کوتاه تر یا بلندتر باشند. مورگان ها تمایل به داشتن وزن بین ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ پوند دارند.

اسب نژاد مورگان

رنگ و لکه های رنگی پوست

مورگان ها در تمام رنگ های اسبی موجود اند. آن ها معمولا تیره ، رنگ های تک رنگ، مانند کهر ، سیاه و خرمایی. ولی برخی پرورش دهندگان به طور اختصاصی مورگان ها را در رنگ های کرند، ابلق، خاکستری، قهوه ای کمرنگ، سرخ تیره ، و دیگر رنگ هایی که کمتر رایج اند تولید می کنند. هیچ نژاد استانداردی برای این جنبه از ظاهر مورگان ها وجود ندارد.

مشخصات منحصربه فرد اسب نژاد مورگان

بدن جم و جور و قوی و ویژگی های اصلاح شده و نیز ژست شاهانه آن ، همه صفات متمایز این نژاد است. این اسب ها مغرور و هوشیار هستند به همین خاطر تمایل دارند سر و دمشان را بالاتر از بسیاری از دیگر نژادها نگه دارند.

اما ویژگی ای که به درستی مورگان را تعریف می کند خونگرمی اوست. این اسب مهربان معمولا مشتاق به خشنود کردن کنترل کنندگانش است و حتی از دیدن غریبه ها لذت می برد. گرچه می تواند پرجنب و جوش و پر دل و جرعت نیز باشد اما باز هم بخاطر مهربانی و وفاداری اش معروف شده است.

پرورش و کاربردهای اسب نژاد مورگان

همانطور که در مورد نریان فیگور نیز گفته شد، اسب مورگان بخاطر استعداد ورزشکاری، همه کاره بودن ، و طبیعت مشارکت جوی اش پرورش یافت. از آغاز پرورش اش، مورگان یک اسب همه کاره با رزومه ای طولانی از توانایی ها و کاربردهایش بوده است. قبل از اینکه صنعتی سازی چشم انداز کشاورزی و حمل و نقل را تغییر دهد، مورگان به همان اندازه برای شخم زدن مزارع ارزشمند بود که برای کشیدن درشکه ی خانواده اهمیت داشت.

مورگان ها به عنوان اسب های یورتمه رو در مسیر مسابقه و اسباب حرکت سواره نظام در زمان جنگ استفاده می شدند. آن ها همچنین به ارابه ها بسته می شدند یا پیشگامانی که به سمت امریکای غربی مسافرت می کردند سوار بر آن ها می شدند. امروزه، مورگان ها می توانند تقریبا در تمام ورزش های سوارکاری رقابت کنند. اسب مورگان اغلب در مسابقات یورتمه روی که سوارکار بر روی زین است ، کلاس های سوارکاری ، نمایش سوارکاری اسب، پرش و غیره قابلیت نشان می دهند– و همه ویترینی برای نمایش استعداد تطبیق پذیری ممتاز این نژاد است.

رژیم غذایی و تغذیه

به عنوان اسب هایی که نگه داشتن آن ها راحت است، مورگان ها عموما به غذای کمتری نسبت به بسیاری از نژادهای اسب دیگر که اندازه ی نرمال دارند، نیاز دارد. آن ها به یک رژیم استاندارد از علف باکیفیت، یونجه خشک ، و حبوبات نیاز دارند. اما صاحبان باید مواظب باشند که به اسب هایشان زیاد غذا ندهند، خصوصا غذاهای شیرین. مورگان ها می توانند به سادگی سیر شوند، که اگر بیشتر به آن ها غذا دهید این می تواند آن ها را مستعد چاقی کند.این مهم است که غذای اسب تان را به چیزی که نیاز دارد محدود کنید تا وضعیت سلامت بدنی را حفظ کند.

نژاد مورگان

مشکلات رایج سلامتی و رفتار نژاد مورگان

باید از طبیعت مشارکت جوی آن ها تشکر کرد، چون مورگان ها به سادگی آموزش داده می شوند و مشکلات رفتاری زیادی ندارند. آن ها همچنین یک نژاد عموما سالم هستند و اغلب مشکلات لنگ زدن را ندارند. گاها بعضی مورگان ها یک پیوند ژنتیکی با بیماری اسبی ذخیره سازی پلی ساکارید در بافت ماهیچه ای دارند. این یک وضعیت است که در آن بافت ماهیچه ای آسیب می بیند و می تواند باعث درد، سفت شدن ماهیچه ها شود.

نظافت

اعمال نظافت استاندارد می تواند برای یک اسب مورگان مناسب باشد. سطح بدن اسب را حداقل یک یا دوبار در هفته برس کشیده و شانه بزنید تا چرک ، و گره خوردگی ها را از بین ببرید. توجه بسیاری به یال و دم خصوصا پرپشت داشته باشید تا از وز شدن آن ها جلوگیری کنید. همچنین سم های اسب را روزانه برای زدودن چرک، عفونت و صدمات چک کنید.

مزایا

  • مهربان
  • مشارکت جو و آموزش پذیر
  • عموما به سادگی نگهداری می شود

معایب

  • مستعد برای اضافه وزن اگر درست به آن غذا داده نشود

اسب های مورگان قهرمان و مشهور

به عنوان جد اولیه ی این نژاد، فیگور هنوز یکی از مشهورترین اعضای این نژاد است. با اینکه فیگور جد بسیاری از اسب ها بود، سه تا از پسرانش – شرمن ، بولراش، و وودبری- به طورخاصی مورد توجه هستند. همه ی مورگان های جدید می توانند اصل و نسب خود را به یکی از این سه نریان مربوط بدانند.

یکی از نوادگان شرمن نریان قابل توجه دیگری به نام بلک هاوک بود. وی در سال ۱۸۳۳ به دنیا آمد، این اسب که در مسابقه مهار درشکه اول شد و یک نریان پایه برای اسب واکینگ تنسی ، استانداردبرد آمریکایی ، و سدل برد بود.

آیا اسب مورگان برای شما مناسب است؟

مورگان ها به عنوان یک اسب خانوادگی و برای سوارکاران تازه کار مناسب اند. همچنین برای هرکسی که به دنبال یک اسب تطبیق پذیر که به راحتی بتوان آن را کنترل کرد می باشند، انتخاب خوبی هستند.

مورگان ها در بسیاری از رشته های ورزشی گوناگون برتری دارند. با خوشحالی چیزهایی که از آن ها خواسته شده را انجام می دهند و ارتباط اجتماعی با مردم را دوست دارند.  همچنین به عنوان اسب هایی که نگهداری آن ها راحت است شناخته می شوند، که این به آن معناست که می توانند با غذای کمتری نسبت به یک اسب عادی زنده بمانند. عموما زیاد عمر می کنند،البته حیات سالم با نگهداری صحیح آن ها میسر می شود.

به طور میانگین، مورگان ها حدود ۱۰۰۰تا ۵۰۰۰ دلار قیمت دارند. این قیمت می تواند بر اساس سن اسب، وضعیت سلامتی، آموزش، و اصل و نسب اش نوسان داشته باشد. خیلی مهم است که قبل از اینکه اقدام به آوردن اسب به خانه کنید زمانی را با او بگذرانید. از پرورش دهنده  سوالاتی درمورد تاریخچه اسب، سلامت، خلق و خو ، و آموزش او بپرسید.

نظرات کاربران ( 0 نظر )