نژاد اسب الدنبورگ

نژاد اسب الدنبورگ

اسب نژاد الدنبورگ یک نژاد باستانی است که پیدایش آن در آلمان و به عنوان اسب بارکش بوده است. این اسب به دلیل داشتن تنوع در قدرت و اندازه مشهور است و امروزه برای سواری مدرن ، نمایش اسبها ، مسابقات و غیره یک انتخاب مناسب است. آنها به ویژه برای درساژ و پریدن مناسب هستند زیرا خصوصیات آنها مطابق با پیش نیازهای اسب های ورزشی امروزی است.

به دلیل اندازه و نحوه حرکت، اسب الدنبورگ هنوز هم به عنوان اسب کالسکه مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در سایر رشته های سوارکاری نظیر درساژ و پرش با اسب نیز به کار برده می شود. این اسب دارای بدن و سینه ای نیرومند ، اندام و پاهایی قوی است که متناسب با اندازه و وزن اولدنبرگ است.

اسب الدنبورگ می تواند قد بلندتر از سایر خونهای گرم آلمان باشد و ممکن است از آن به عنوان اسب ایستاده یاد شود. رنگ این نژاد معمولاً تیره است – خلیجی ، قهوه ای یا سیاه با اندک نقاط سفید از دیگر رنگ های آن است، اگرچه در حال حاضر تقریباً به هر رنگی یافت می شود. نحوه راه رفتن او ظریف، انعطاف پذیر با گام­های بلند است ، که ممکن است تکراری از روزهای گذشته او به عنوان اسب کالسکه باشد.

پیشینه اسب اولدنبرگ

نژاد الدنبورگ در اواخر دهه ۱۵۰۰ توسط کنت یوهان شانزدهم فون الدنبورگ آغاز شد. او این نژاد را به عنوان یک اسب سبک تر مناسب برای سواری پایه ریزی کرد. جانشین وی ، کنت آنتون گونتر فون الدنبورگ ، با تزریق خون اسب های سبک تر مناطق دیگر مانند اسپانیا ، ترکیه ، ایتالیا و انگلیس ، نژاد را اصلاح کرد.

در دهه ۱۶۰۰ و ۱۷۰۰ الدنبورگ در سراسر اروپا بسیار محبوب شد. این محبوبیت منجر به اصلاح نژاد شد. در سال ۱۷۸۴ بیش از ۱۶۰۰۰ اسب در این منطقه وجود داشت. در سال ۱۸۶۱  پرورش دهندگان خصوصی کتابچه ای را برای ثبت نام نژاد اسب های اصیل و بهبود کیفیت نژاد ایجاد کردند که پاسخگوی خواسته های مربیان و سواره نظام باشد.

اسب الدنبورگ

ویژگی های اسب الدنبورگ

اسب الدنبورگ یک نژاد سبک و خون گرم است. نژادهای اسب سبک معمولاً زیر ۱۵۰۰ پوند وزن دارند. آنها معمولاً در سواری برای تفریح و سوارکاری استفاده می شوند. چابک و سریع هستند ، همچنین  بسیاری از آنها در مسابقات ، در حلقه نمایش و برای کار در مزرعه استفاده می شوند. اسب های سبک به چند روش مختلف گروه بندی می شوند ، مثلا قاره یا کشوری که منشا آنها است.همچنین این اسب ها طبق آموزش های دریافتی گروه بندی می شوند ، برا یمثال به عنوان اسب های مخصوص شکار ، اسب های مخصوص سواری یا … طبقه بندی می شوند. در درجه اول، اسب الدنبورگ به عنوان اسب مخصوص شکار استفاده می شود. اما می توان از آنها برای درساژ، مسابقات و پرش هم استفاده کرد. همچنین می توان از آنها به عنوان اسب کالسکه هم استفاده کرد.

اسب الدنبورگ یک نژاد بزرگ خونگرم است که به طور متوسط طول آن ها ۶۴ تا ۷۲ اینچ  است. رنگ آنها می تواند خلیجی ، قهوه ای ، مشکی ، بلوطی یا خاکستری باشند و نشانه های سفید در پاهای عقبی و صورت آنها رایج است. آنها دارای یک سر بزرگ ، بینی مستقیم یا رومی (محدب) هستند که به یک گردن بلند و بسیار قوی متصل می شود. آنها دارای شانه ها،پشت و پاهایی عضلانی، ناحیه تحتانی تخت و دم بلند هستند. این نژاد دارای پاهایی با استخوان کوتاه و قدرتمند است. آنها برخی از حرکات زانوی اجداد خود را حفظ کرده ، به همین دلیل به یک اسب ورزشی برجسته تبدیل شده اند.

اسب الدنبورگ سیاه

نگهداری و تغذیه اسب الدنبورگ

نگهداری و کنترل این نژاد بزرگ، نسبتا ساده است. با این وجود ، آنها پر انرژی و ورزشکاری هستند و به فعالیت و توجه زیادی نیاز دارند. کنجکاوی طبیعی الدنبورگ به راحتی می تواند او را به دردسر بیاندازد ، بنابراین باید مراقب باشید تا محل زندگی او ایمن و محیط اطراف او سرگرم کننده باشد. آنها باید در هر دو بار تغذیه روزانه ، حداقل به میزان ۱۰ تا ۱۵ پوند مواد خوراکی ، همراه با مکمل های غلات و ویتامین دریافت کنند.

آموزش و فعالیت­ها

اولدنبرگ اسبی با استعداد و سازگار است که می تواند در بسیاری از رشته ها عالی عمل کند. اما بیشتر برای پرش، درساژ و مسابقات انتخاب می شود. در سال های اخیر بیشتر به عنوان اسب کالسکه و در مسابقات کالسکه رانی دیده شده است.

مسائل بهداشتی

اولدنبرگ یک نژاد سخت است و از لحاظ بهداشتی مشکلات نسبتاً کمی دارد. اما برای جلوگیری از عفونت های قارچی و باکتریایی اسبها مانند سوختگی ، خراش ، کرم حلقوی یا برفک به نظافت نیاز دارند. آنها  یک نژاد بسیار کنجکاو هستند و باید مراقب باشید که محیط آنها عاری از هرگونه اشیایی باشد که می تواند به آنها آسیب برساند.

نظرات کاربران ( 1 نظر )

  • شایان محمدی یکتا خرداد ۲۲, ۱۳۹۹

    (۵/۵)

    خیلی ممنون از توضیحات شما بسیار آموزنده بنده شخصا خیلی استفاده کردم از این مطلب علمی خیلی لذت بردم

    پاسخ دهید