تغذیه مناسب برای اسب تا سالم بماند

تغذیه مناسب برای اسب تا سالم بماند

اسب ها نیازهای غذایی بسیار خاصی دارند زیرا آن ها گیاهخوارند و یک دستگاه گوارش منحصربه فرد دارند که با دستگاه گوارش انسان ها بسیار متفاوت است. سیستم گوارش طویل آن ها نیازمند یک رژیم غذایی غنی از فیبر است که در مقادیر کمی در بازه ی زمانی طولانی مصرف می کنند.

به جای وعده های غذایی اندک ولی با حجم زیادی که ما انسان ها می خوریم، اسب ها وعده های غذایی بسیار بسیار کوچک می خورند. اسب ها در حقیقت بیشتر زمان شان را صرف خوردن می کنند! در این جا خلاصه ای از چیزهایی که آن ها باید بخورند و چیزهایی که نباید بخورند آورده شده است.

علف مراتع و گیاهان نازک و لطیف

رژیم طبیعی یک اسب ، علف مراتع و گیاهان نازک و لطیف است. یک علف خوب دربرگیرنده بیشتر مواد مغذی که یک اسب نیاز دارد تا سالم بماند ،می باشد. این علف همچنین سیلیس دارد که برای سلامت دندان مهم است. اسب های قدیمی می توانند با جیره بندی های غذایی کم زنده بمانند و اغلب با علف کم و شرایط زندگی کمتر از ایده آل می سازند. این احتمالا دلیل این باشد که چرا مشکلاتی مانند چاقی، سندروم متابولیسم اسبی و لامینیت در اسب های وحشی نادر است اما مکررا در اسب های مدرن بروز می کند. علف مراتع لزوما باعث اضافه وزن نمی شود ، بلکه نوع اسب هایی که پرورش می دهیم و فقدان تحرک اسب ها مشکل اصلی است.

افرادی که اسب هایشان تحرک کمتری دارند باید مقدار علف تازه ای که در دسترس اسب هایشان قرار می دهند را محدود کنند. مواجه کردن ناگهانی اسب مان با یک مرتع سرسبز نیز درصورتی که قبلا عادت به مواجه شدن با آن را نداشته می تواند مشکلات جدی به وجود آورد. با این حال، برای اسب هایی که تحرک دارند ، علف مرتع خوب بهترین مواد مغذی را برایش فراهم می کند.

یونجه خشک برای اسب

یونجه خشک

بسیاری نمی توانند به  اسب هایشن اجازه دهند تا در کل سال در چراگاه بچرند. زمانیکه علف در دسترس نیست، یونجه خشک بهترین انتخاب دوم است. پیدا کردن یونجه خشک مرغوب برای اسب می تواند نیاز به مهارت داشته باشد. یونجه خشک کمک می کند تا کمبود ویتامین ها و مواد معدنی بتواند با مکمل ها جبران شود. برای برخی اسب ها ، یونجه غنی می تواند مشکل ساز باشد همانطور که علف غنی مراتع می تواند مشکل بیافریند. اسب هایی که بدون تحرک هستند بهتر است برای  دسترسی ۲۴ ساعته در طول هفته به ظرف غذا محدود شوند. این کار برای جلوگیری از افزایش وزن آن ها می باشد.

غلات

جو دو سر از غلات سنتی است که به اسب ها خورانده می شود. گرچه اسب ها ممکن است مقدارکمی از سایر غلات مانند ذرت نیز بخورند. برخی غلات مانند گندم ، برای اسب ها خوب نیستند. نوع غله باید نزدیک ترین نوع به چیزی باشد که اسب  به دنبالش می آید تا آن غلات را در محیط طبیعی اش بخورد.

غلاتی که رشد یافته ، درو شده و فرآوری شده به سبکی که امروزه انجام می دهیم غذاهایی طبیعی برای اسب ها نیستند. دادن مقدارزیادی غلات به اسب ها کار راحتی است. غله همچنین نیازی به زمان زیادی برای جویدن ندارد و حاوی سیلیس موجود در علف است که می تواند به مشکلات دندانی و زخم ها کمک کند. اسبی که بیش از حد غله می خورد می تواند مبتلا به کولیک شود و یا مستعد آن شود.

مخلوط کنستاره برای اسب

مخلوط کنستانتره

کنستانتره ها معمولا مخلوطی از چیزهایی مانند غلات، بذر کتان، خمیر چغندر، شیره قندی برای تامین انرژی  ، سبوس ، ویتامین ها و مواد معدنی، و دیگر مواد تشکیل دهنده می باشند. مخلوط های کنستاره فروشی ممکن است یک تعدادی از مواد تشکیل دهنده در آن ها از قبل موجود باشد یا اینکه برخی مواد دلخواه شما را با آن ترکیب می کنند.

مخلوط های کنستانتره ، مانند غلات، کمک می کند تا کمبود مواد مغذی جبران شود و یک منبع سریع از انرژی را فراهم می کند. مادیان های باردار ، مادیان های شیرخوار و اسب های کاری اغلب از خوردن این کنستانتره ها درکنار علف یا یونجه خشک نفع میبرند.

نمک و مواد معدنی

مکمل هایی مانند نمک و موادمعدنی ممکن است در مخلوط کنستانتره ها وجود داشته باشند یا به طور جداگانه ارائه شوند. یک کلوخ نمک و یا نمک خردشده در علف یا آخور اجازه می دهد تا اسب ها زمانی که میل شدیدی به آن دارند به خود کمک کنند. برخی نمک ها ممکن است با مواد معدنی ترکیب شده باشند. بعضی افراد، موادمعدنی غیراساسی را نیز پیشنهاد می کنند یا اینکه می توان به غلات یا وعده کنستانتره اسب افزوده شوند. برخی براین باورند که نمک در ماه های تابستان بیشتر از ماه های سرد سال مصرف می شود.

هویج برای اسب

تنقلات

بسیاری از ما دوست داریم به اسب هایمان تنقلات بدهیم. این غذاهای خوشمزه می توانند شامل چیزهایی مانند سیب، هویج یا دیگر میوه ها و سبزیجات موردعلاقه اسب ها، مشتی از غلات، قند یا آب نبات ، یا گاهی چیزهای عجیب مانند یک تکه از هات داگ یا تخم مرغ پخته باشد! با این حال این زیاد توصیه نشده که به اسب ها گوشت یا تنقلات حاوی شکر زیاد از جمله میوه ها را بخورانید.

اسب ها گیاهخوارند، و حتی بااینکه یک اسب ممکن است زمانیکه گوشت خورده نشانه های بیماری هایی مانند کولیک را از خود بروز ندهد ، اما بازهم ممکن احساس ناراحتی کنند و غذاهای ناآشنا می توانند باعث فلور روده ای شوند.

البته که یک اسب نمی تواند بین همبرگری که ساعتی پیش خورده و ناراحتی که حالا به او دست داده رابطه ای برقرار کند، بنابراین  آن ها احتمالا هر غذایی که دوست داشته باشند را بارها و بارها دوباره مصرف می کنند. به همین دلیل است که باید تنقلات را در مقادیر اندک به آن ها بدهید. تنقلات باید به عنوان بخش کوچکی از برنامه غذایی کلی درنظر گرفته شوند و درصورتی که وزن اسب تان نیاز به کنترل دارد در میزان حداقلی باقی بمانند. اسب تان همچنین نیاز دارد درموقع خوردن تنقلات با او با احترام برخورد شود.

آب

آب یک بخش اساسی از رژیم غذایی اسبی است. یک اسب که علف مراتع را می خورد شاید به اندازه اسبی که تنها رژیم یونجه خشک دارد ،آب ننوشد. با این حال، آب تازه و تمیز برای هردوی آن ها ضروری است.

گیاهان سمی برای اسب ها

سبوس غلات، از جمله سبوس گندم و برنج، به عنوان بخش اصلی رژیم غذایی اسب شما توصیه نمی شوند. همه این ها می تواند باعث عدم تعادل مواد معدنی شوند.

هشدار

وسوسه نشوید که بریده های چمن، پس ماندهای باغ یا مواد کمپوست را از روی حصار برای اسب ها پرتاب کنید. همه این مواد می توانند حاوی گیاهان سمی برای اسبها باشند.

نظرات کاربران ( 0 نظر )