نحوه صحیح نشستن روی زین اسب

نحوه صحیح نشستن روی زین اسب

امنیت جانی شما و نحوه کنترل کردن اسب تان به نشستن صحیح تان بر روی زین بستگی زیادی دارد. اسب سواری بسیار شبیه به رقصیدن است، و قرارگیری مناسب و وضعیت نشستن شما بسیار مهم است. یادبگیرید که چطور دست ها، بدن و پاهایتان را در حین سوارکاری به شکل صحیح قراردهید.

زمان موردنیاز: حداقل ۳۰ دقیقه برای کارکردن روی طریقه ی صحیح نشستن روی زین اسب و قرارگیری بدن، دست ها و پاها وقت بگذارید.

چیزهایی که به آن نیاز دارید:

  • کلاه سوارکاری مورد تایید ASTM ، و چکمه های ایمنی یا محافظ های ایمنی روی رکاب.
  • اسب تان که زین پوشیده و افسار داشته باشد.
  • یک نفر که زمانیکه شما درحال یادگیری هستید اسب تان را نگه دارد.
  • یک نقطه ی امن در یک منطقه یا در رینگ سوارکاری که بتوانید تمرکز کنید.
  • یک مربی تا درصورتیکه از حالت مورد نظر خارج شدید به شما گوشزد کند.

نشستن صحیح روی زین

به صورت ایمن شروع به انجام کار کنید: کسی را داشته باشید تا اسب را نگه دارد در این صورت شما می توانید به محضی که روی اسب سوارشدید و درحال نشستن روی زین هستید برروی قرارگیری درست تمرکز کنید.

تعادل داشته باشید: صاف بنشینید، طوری که استخوان های نشیمن گاه تان در میانه ی محل نشستن زین راحت باشند و پاهایتان شل در هر طرف آویزان باشد. مطمئن شوید که به یک سمت متمایل نیستید و احساس راحتی می کنید.

هر پا در یک رکاب قرار می گیرد: کف پاهایتان را بالا بیاورید و آن ها را روی رکاب قرار دهید.  اگر احساس تعادل و توازن می کنید می توانید این کار را درمورد هردوپا همزمان انجام دهید یا اینکه یکی یکی آن ها را روی رکاب قراردهید. کف پاهایتان باید در رکاب ها به آرامی و با پهن ترین قسمت کف پا قرار بگیرد . پاشنه هایتان باید زاویه داشته باشد، اما نباید به سمت پایین فشار وارد کنند. زمانی که از مربی آموزش فرا می گیرید، “پاشنه پایین” چیزی است که زیاد از او می شنوید.

وضعیت قرارگیری خود را چک کنید: به پایین نگاه کنید و چک کنید که نتوانید انگشت پا یا پاشنه پای تان را ببینید. کف پاهایتان در رکاب باید در زیر زانوی تان قرار داشته باشد و قابل رویت نباشد، اما بیش از حد نیاز به چسبیدن به رول زانویی زین نیست. نگذارید که مچ های پاهایتان تحت فشار قرار بگیرد یا بچرخد که انگشتان پایتان را نشان دهد.

افسار را نگه دارید: افسار را بردارید، هرکدام در یک دست باشد، یا اگر مشغول به سبک سوارکاری غربی هستید هردوی آن ها را در یک دست بگیرید و دست دیگر را درامتداد ران رها کنید. انتهای افسار که به دهنه ی اسب متصل است باید تا زیر انگشت کوچک تان برسد ، و در حالت شل یا ایجاد فشار ،انتهای افسار در پشت انگشت شست و سبابه قرار می گیرد.

نشستن روی زین

کنترل اسب با نوک انگشت: دستانتان را با زاویه ۳۰ درجه نسبت به زمین نگه دارید درحالیکه افسار بین انگشتان مشت شده به آرامی محصور شده است. نگه داشتن دست تان به طور قائم یا بسیار صاف ،انعطاف پذیری  شما را کاهش می دهد. برخی افراد افسار را بین انگشت کوچک و حلقه نگه می دارند که این روش هم خوب است.

قرارگیری بی عیب و نقص: کمرتان را سفت نکنید و سعی کنید خم نشوید. قرارگیری بد در حین سوارکاری مانند پیاده روی و دویدن مشکل بزرگی است.

بر روی زین بلند بنشینید: به بالا و پشت گوش های اسب تان نگاه کنید. نگاه کردن به پایین، ستون فقرات را سفت می کند و باعث می شود اسب تان احساس کند دارد بار سنگین تری را حمل می کند.

تمرین کردن باعث می شود کامل شوید: لبخند بزنید، نفس بکشید و صبور باشید چون بدن تان از عضلات جدید استفاده می کند و باعث می شود شما از این موضوع خبردار شوید. تمرین کردن باعث کامل تر شدنتان می شود، بنابراین انتظار این را داشته باشید که در حین سوارکاری مرتبا خودتان را اصلاح کنید تا زمانیکه “نشستن بی عیب و نقص” تان کاملا طبیعی به نظر برسد.

نکات مهم

  1. پاهایتان را در رکاب گیر نکند. شما باید بتوانید پاهایتان را بدون تلاش زیادی از درون رکاب بیرون بیاورید.
  2. در حالت ایده آل، زاویه ایجاد شده توسط استخوان ران و ساق پا باید بیشتر از ۱۰۰ درجه و کمتر از ۹۰ درجه نباشد.
  3. اگر استرس و هیجان دارید ، نفس کشیدن را فراموش نکنید. اسب تان هرگونه هیجانی را احساس می کند.
  4. همانطور که افسار را نگه می دارید، بازوهایتان در اطرافتان به حالت آرام آویزان می شوند، آرنج هایتان نزدیک بدن تان قرار می گیرد اما آن را لمس نمی کند، و دست هایتان اندکی زیر ناف تان قرار می گیرند. در حالت ایده آل ، شست هایتان حدود ۶ یا ۷ اینچ از هم فاصله خواهند داشت.
  5. بند کلاه متصل شده به نرمه گوش تان باید در میانه ی شانه ، باسن و پاشنه پایتان افتاده باشد.

نظرات کاربران ( 0 نظر )