انواع نوزبند اسب و انتخاب بهترین آن

انواع نوزبند اسب و انتخاب بهترین آن

وجود انواع نوزبند در بازار با توجه به این که هر یک هدف مشخص و خاصی دارند ، انتخاب یک نوز بند مناسب را دشوار کرده است. اما هدف مشترک تمامی نوزبند ها افزایش کنترل اسب است. یک نوزبند به تنهایی یا با اتصال به تکه ای دیگر مانند کله گیر یا تعلیمی  به سوارکار کمک می کند تا کنترل اسب را در دست داشته باشد.

یکی از مهمترین قسمت های آماده سازی تجهیزات سوارکاری جهت کنترل اسب انتخاب نوزبند مناسب است. در هنگام انتخاب یک نوز بند مناسب باید از راحت بودن آن برای اسب و سوارکار اطمینان یافت تا از بروز مشکلات جلوگیری کرد.به همین منظور قبل از امتحان نوز بند جدید مواردی را باید در نظر بگیرید. قبل از تصمیم گیری برای تغییر نوز بند اسب خود ، مهم است تا به عواملی که ممکن است منجر به ناتوانی اسب و تماس برقرار نکردن با سوارکار شود ، توجه کنید. ضربات ناخوشایند زین ، دهنه یا کله گیر می تواند برای اسب دردناک باشد.

انواع مختلف نوزبند

نوز بند ها باید برای استفاده سوارکار مناسب باشد و در عملکرد دهنه دخالت نداشته باشد یعنی باعث شل شدن یا سفت شدن بیش از حد دهنه نشوند.نکته دیگری که باید به آن توجه داشت ، اگر قرار است که نوز بند برای مسابقه استفاده شود باید قوانین آن مسابقه مورد بررسی قرار بگیرد – حتما قوانین مسابقه را بررسی کنید زیرا همه نوزبند ها برای استفاده در مسابقات مجاز نیستند – به خصوص در مسابقات درساژ.

نوز بند  ساده (cavesson)

نوز بند  ساده (cavesson)

نوزبند ساده یکی از رایج ترین و راحت ترین نوع نوزبند می باشد که می تواند زیبایی خاصی را به صورت اسب ببخشد. این مدل از نوزبند به اندازه ۱ تا ۲ اینج در اطراف صورت اسب حلقه می شود و همچنین فضای کافی برای باز شدن دهان اسب را دارد. همچنین تعلیمی ثابت و یا نوزبند flash  می تواند با یک تیکه چرمی به آن بسته شود.

نوز بند crank

نوز بند crank

این مدل شبیه به نوع ساده یا cavesson است با این تفاوت که در بالای بینی یک تکه چرمی ثابت قرار دارد که یک نوار با رد شدن از داخل آن مانع تکان خوردن دهنه و باز شدن دهان اسب می شود.

نوزبند flash

نوزبند flash

نوز بند فلش از همان نوع ساده می باشد که با یک تکه چرمی متحرک و یک نوار چرمی دور فک و بینی اسب بسته می شود. از مزایای استفاده از این نوع نوز بند باز نشدن دهان اسب و ثابت نگه داشتن دهنه در یک نقطه است.

نوزبند grakle یا هشتی

نوزبند grakle یا هشتی

این مدل یک حالت هشتی در اطراف گونه تا پایین شیار چانه ایجاد خواهد کرد و به سگک هایی در اطراف گونه متصل خواهد شد. در محل اتصال دو بند یک تکه چرمی یا پوست گوسفند وجود دارد تا از ساییدگی جلوگیری کند. هدف اصلی استفاده از این نوزبند جلوگیری از باز شدن دهان اسب با یک فشار اضافه بر روی بینی و شیار چانه است.

نوزبند drop

نوزبند drop

نوز بند drop  بر روی بینی اسب و جلوی دهنه قرار گرفته است و مانع از باز شدن دهان اسب و عبور دهنه از فک خواهد شد و همچنین فشار کمتری بر روی بینی اسب وارد می شود و پس از آرام کردن اسب فشار متوقف خواهد شد. این مدل از نوزبند مزایای همان نوع ساده یا cavesson را دارد.

نظرات کاربران ( 0 نظر )