آشنایی با انواع رشته های سوارکاری به همراه تصاویر

آشنایی با انواع رشته های سوارکاری به همراه تصاویر

سوارکاری یک اصطلاح جامع برای کلیه فعالیت های مربوط به اسب یا سایر گونه های اسب مانند قاطر یا گورخر و ... است. این اصطلاح هم  شامل سوارکاران تفریحی و هم شامل سوارکاری رقابتی، نمایشی می باشد. سوارکاری شامل کلیه رشته ها یا فعالیت هایی است که با یا بدون سوار شدن بر اسب باشد. که معمولا همکاری اسب و انسان و در برخی رشته ها اسب به اسب است.

رشته های سوارکاری معمولاً به دو دسته تقسیم می شوند: سبک انگلیسی و سبک غربی. نوع تجهیزات مورد استفاده در اسب این دو سبک را توصیف می کند. نوع تجهیزات استفاده شده آسان ترین عامل در تشخیص رشته های انگلیسی و غربی است. رشته های دیگر که در رده های انگلیسی یا غربی قرار نمی گیرند شامل halter(رشته ای که در آن اسب ها به نمایش در می آیند تا توسط فیزیک و زیبایی شان قضاوت شوند.)، مسابقات اسب های کالسکه ران و  vaulting (انجام حرکات ژیمناستیک بر روی اسب)  می باشد.

غالبا نژادهای خاصی از اسب برای رشته های سبک های انگلیسی و غربی یا سایر رشته ها مورد توجه هستند و بسیاری از  نژادها با هدف وارد شدن به رشته خاصی پرورش داده می شوند.اگرچه اسب ها صرف نظر از نژادشان و با توجه به متناسب بودن و تطبیق پذیری برای شرکت در مسابقات مورد استفاده قرار می گیرند ، اما تعدادی زیادی از نژاد ها  قادرند در طیف گسترده ای از رشته ها به صورت موفق شرکت کنند.

انواع رشته های سوارکاری

انواع رشته های سوارکاری به طور کلی به دو دسته سبک غربی و سبک انگلیسی تقسیم می شوند که هر یک انواع مختلفی را شامل می شوند از جمله این موارد :

مسابقات پرش

مسابقات پرش

پرش یکی از سه ورزش سوارکاری المپیک است. مانند همه رشته های سوارکاری ، پریدن یک ورزش است که زنان و مردان به طور مساوی در برابر یکدیگر به رقابت می پردازند. پریدن مستلزم ترکیبی مهیج از مهارت فنی ، کنترل و شجاعت است. سوارکاران اسبها را در طی مسیری از موانع راهنمایی می کنند که به هنگام ضربه خوردن، به زمین می افتند. خطاها برای انداختن موانع، ممانعت از پریدن و عبور از زمان مجاز، گرفته می شوند. سریعترین زمان با کمترین تعداد خطا ، برنده را تعیین می کند.

مسابقات درساژ

مسابقات درساژ

درساژ (DRESSAGE) ریشه در زبان فرانسوی دارد و به معنی “تمرین” است. غالبا توصیف کننده رقص و حرکات نمایشی با اسب می باشد. هنر درساژ آمیزه متوازنی است از قدرت،زیبایی و دقت. ورزش درساژ به منظور تقویت تعادل ، قدرت و انعطاف پذیری اسب و همچنین بهبود ارتباط بین اسب و سوار طراحی شده است. در رقابت ها، سواران باید حرکات از پیش تعیین شده ای را تکمیل کنند و بر اساس دقت تعادل کلی بین اسب و سوار قضاوت می شوند.

مسابقات ارابه رانی

مسابقات ارابه رانی

کالسکه سواری قدیدمی ترین ورزش در سوارکاری محسوب می شود که شامل ۸ رشته است. کنترل اسب ها تنها با استفاده از صدا و دست سبب چالش برانگیز شدن این سبک مسابقات شده است.

مسابقات استقامتی (سبک انگلیسی)

مسابقات استقامتی (سبک انگلیسی)

سواری استقامتی رویدادی است که در آن یک اسب و سوارکار همراه یکدیگر در یک مسیر طولانی مشخص شده در یک “حداکثر زمان” ثابت رقابت کنند و هیچ زمان حداقلی برای آن تعین نشده است. اسب ها قبل،بعد و در میان مسابقه توسط یک دامپزشک معاینه میشوند تا از سلامت و امینت آنها اطمینان خاطر حاصل شود.برای رسیدن به موفقیت، رقابت کننده باید راجع به سرعت،استعداد و سلامتی اسب خود  دانش کافی را داشته باشد.

مسابقات بشکه ای

مسابقات بشکه ای (BARREL) ( سبک غربی)

یک نوع رشته خاصی از مسابقات سوار بر اسب است که در آن اسب و سوار کار باید تلاش کنند به تکمیل کردن الگوی برگ شبدر دور سه بشکه در سریع ترین زمان ممکن.

مسابقات CUTTING ( سبک غربی)

مسابقات CUTTING ( سبک غربی)

یک نوع رویداد وسترن است که در آن اسب و سوار کار بر اساس جدا کردن یک گوساله از گله برای مدت کوتاهی، قضاوت می شوند.

مسابقات EVENTING ( سبک انگلیسی)

مسابقات EVENTING ( سبک انگلیسی)

Eventing  معمولاً به عنوان یک سه گانه سوارکاری توصیف می شود که شامل سه نوع آزمون بسیار متفاوت در طی سه روز است.  آزمون  درساژ که ، مسیری است که از موانع محکمی از جنس  چوب ، دیوارهای سنگی و موانع طبیعی از جمله خندق های آب ساخته شده است تا سختی فنی را افزایش دهد.آزمون هایی که در مسافت های طولانی برگزار می شوند، سرعت استقامت و مهارت های پرش را می سنجند. جریمه ها و امتیازات منفی شامل امتناع از پرش موانع یا عبور از زمان مجاز می شوند. پرش ها در روز سوم برگزار میشوند. این روز شامل موانعی هستند که با برخورد، می افتند و برای سنجش دقت پرش های تکنیکی طراحی شده اند. قوانین پرش سنتی نیز اعمال می شود که  امتیازات منفی آنها شامل انداختن موانع، ممانعت از پرش و عبور از زمان مجاز هستند.

مسابقات HUNTER ( سبک انگلیسی)

مسابقات HUNTER ( سبک انگلیسی)

Hunter یک رشته مرتبط با پرش است که در آن اجراها به صورت ذهنی (بر اساس سلیقه و دیدگاه شخصی) داوری می شود و عوامل مختلفی مورد توجه قرار می گیرند ، از جمله استایل اسب ، حرکت ، تکنیک پرش و ترکیب کلی (بسته به کلاس اسب سواری).

مسابقات POLE BENDING ( سبک غربی)

مسابقات POLE BENDING ( سبک غربی)

یک رویداد زمان دار وسترن است که در آن اسب و سوارکار از الگو های موج دار و مارپیچ عبور میکنند که با استفاده از تیرک های عمودی طراحی شده اند.

چوگان

چوگان

ورزش تیمی است که در زمین چمن بزرگی به صورت سوار بر اسب آن را بازی می کنند و هدف آن به ثمر رساندن گل برابر تیم مقابل  با زدن یک توپ کوچک پلاستیکی یا چوبی به سمت دروازه تیم حریف با استفاده از یک چوب چوگان استفاده می کنند.

مسابقات رینینگ ( سبک غربی)

مسابقات رینینگ ( سبک غربی)

رینینگ (به انگلیسی: Reining، به معنای افسار زدن یا لجام زدن) یک سبک سوارکاری غربی است که متأثر از سبک رنچینگ و سنت جنگاوری است که توسط کنکیستادورهای اسپانیایی به آمریکا آورده شده‌است. در رینینگ ، رقبا ملزم به حرکت در یکی از چندین الگوی تأیید شده هستند. هر الگوی شامل دایره های چرخیدن آهسته در حلقه های کوچک،چرخیدن سریع در حلقه های بزرگ ، تغییرات در حرکت پاها ، پشت رول ، چرخش ۳۶۰ درجه در محل ، عقب گرد و توقف های  هیجان انگیز است.

مسابقات ROPING

مسابقات ROPING

یک نوع رویداد رودئو است که در آن از یک سوار کار و گوساله استفاده می شود. در این مسابقات سوار کار با پرتاب یک حلقه طناب به دور گردن گوساله آن را میگیرد و از اسب فاصله میدهد سپس از اسب پیده شده و سمت آن میدود و در کوتاه ترین زمان ممکن سه پای گوساله را بهم گره میزند

TRAIL RIDING

TRAIL RIDING

سواری های طولانی در فضای باز مثل مسیرهای پیاده روی طبیعی مثل جاده های جنگلی با سواری در یک محوطه محصور فرق میکند. سواری در مسیر های طولانی ممکن است فعالیتهای غیر رسمی توسط یک فرد یا گروه کوچک از افراد باشد ، یا ممکن است رویدادهای بزرگتری باشد که توسط یک باشگاه برگزار می شود. بعضی از این نوع سواری حتی ممکن است توسط راهنماهای حرفه ای انجام شود. رویدادهای رقابتی وجود دارد که توانایی اسب و سوار را برای حرکت در موانعی که معمولاً به صورت مرحله ای جریان می یابد مانند باز و بسته شدن دروازه ها ، عبور از نهرها و غیره را آزمایش می کند.

نظرات کاربران ( 1 نظر )

  • حسن خرداد ۱۲, ۱۴۰۰

    (۵/۵)

    خیلی علی بود ممنون

    پاسخ دهید