استفاده از شلاق هنگام سوارکاری با اسب

استفاده از شلاق هنگام سوارکاری با اسب

شلاق سوارکاری یکی از نمادی ترین سمبل های این حرفه هستند، اما در نظر گرفتن اینکه گاهی اوقات از شلاق چه استفاده ای می شود، باعث رنجش خاطر است. شلاق اگر عاقلانه استفاده شود بسیار مفید است. برخلاف آن، اگر با خشم و تهدید استفاده شود، می تواند ابزاری برای شکنجه اسب باشد. قطعاً این ابزار کمکی راه درست و غلطی برای استفاده دارد.

زیاده روی در استفاده یا کاربری نامناسب از ترکه و شلاق به هیچ وجه نباید صورت گیرد. شلاق اگر به درستی استفاده شود می‌تواند افزونه ای برای دست یا پای شما باشد. اگر اسبی آموزش دیده باشد که با یک ضربه دست روی باسنش به جلو حرکت کند، با استفاده از شلاق می توانید حین سواری به دستوراتی که با پا یا زین به اسب میدهید کمک کنید.

اگر اسبتان کمی تنبل باشد، بودن شلاق به تنهایی می تواند باعث به وجود آمدن شور و اشتیاق و توجه به دستورات شما شود. چند ضربه آرام با شلاق می تواند اسبی ممتنع یا اسبی که برای عبور از پل یا رودخانه مردد  است را مجاب به حرکت کند. شلاق همچنین می‌تواند تلاش اسب برای پرش از مانع پیش رو را افزایش دهد یا در مسیری که با علف های سبز تازه پوشیده شده، به جای اینکه هنگام سواری ناخنک به علف‌ها بزند، وادار شود تا مسیر مستقیم را در پیش بگیرد. نکته مهم این است که مطمئن شوید استفاده از شلاق راهکار نهایی باشد.

 استفاده اشتباه و سوء استفاده

 اگر از شلاق بیش از ضربه زدن آرام به اسب استفاده می کنید، در خطر تبدیل شدن اسبتان به موجودی ترسو یا جنگجو قرار دارید، زیرا استفاده نادرستی از شلاق میبرید. افرادی که از شلاق برای زورگویی به اسب استفاده میکنند، مشکلات را برای خود و اسب شان پیچیده تر میسازند. برای مثال اگر مسئله عبور دادن اسب از رودخانه باشد، ضربه زدن با شلاق اسب را حتی آشفته‌تر از قبل کرده و ترسش برای عبور از مسیر را تشدید می کند. این کار باعث می شود بار دیگر که  اسب خواست از مسیری مشابه عبور کند، مردد تر از دفعه پیش خود باشد. ضربه زدن به اسب می تواند زیان آور باشد. هرگز به اسب ضربه شدید نزنید، چون ممکن است جای زخم روی پوست یا پوشش موی بدنش بماند. ضربه آرام پذیرفته است، اما اگر با شدت تمام از شلاق استفاده میکنید، احتمالاً طریقه استفاده شما ایراد دارد.

استفاده بردن از شلاق روی زمین

 وقتی روی زمین هستید استفاده از شلاق می تواند راهنمای اسب باشد تا هنگام تعلیم، به جلو حرکت کند. شلاق این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا به قسمت بالای باسن اسب برای ضربه زدن دسترسی داشته باشید. یک حرکت موجی شکل شلاق روبروی صورت اسب می تواند ممانعتش را از بین برده و او را به سرعت متوجه اطاعت از دستورات کند. این روش استفاده از شلاق به شما کمک میکند تا فاصله ایمنی را با اسب رعایت کرده و با خاطری آسوده، روی در دست گرفتن طناب هدایت کننده تمرکز کنید. برای تمرینات روی زمین، شلاق بلند درساژ، ترکه “TTeam” و ترکه “carrot” خوش دست تر هستند.

 هنگام لانژ کردن اسب، شلاق بهترین وسیله کاربردی است که اکثر دستورات به وسیله آن به اسب داده می شود. شلاق لانژ هیچ وقت نباید با اسب برخورد کند، بلکه بسته به کاری که از اسب می خواهید باید به سمتش پرتاب یا نشانه گرفته شود.

سواری با شلاق

سواری با شلاق

 شلاق می تواند دستوراتی که حین سواری با پا و زین به اسب میدهید را تسهیل کند. وقتی که اسبی تنبلی می کند یا مردد است، اول با دستورات طبیعی- پا، زین و دست ها- از او بخواهید تا حرکت کند. اگر حس کردید که اسب دستور شما را جدی نمی گیرد، به آرامی به او ضربه بزنید تا تقاضای “بیدار شدن” کنید. این کار باید بلافاصله انجام شود تا اسب کارکرد شلاق را با دستورات پا  و زین مرتبط بدانند. ضربه باید به پشت رکاب شما برخورد کند، به همین دلیل است که شلاق های درساژ از ترکه های سواری بلندتر هستند.

 ترکه ها کمی کوتاه تر بوده و به جای هدف گرفتن پشت رکاب سوارکار، برای ضربه زدن به شانه اسب استفاده میشوند. برای ضربه زدن به فواصل دورتر لازم است تا سوارکار افسار را با یک دست گرفته و با دست دیگر تلاش کند به پشت پا یا باسن اسب دسترسی پیدا کند.

 شلاق یا ترکه هایی که برای آموزش استفاده می‌شوند برای هر دو سمت اسب کاربرد دارند و بستگی به قسمتی از بدن اسب دارد که مورد هدف شما قرار میگیرد. اگر اسبتان عادت به ترسیدن دارد می‌توانید شلاق را سمتی نگه دارید که معمولاً اسب احساس ترس می کند تا او را در مسیر مستقیم نگه دارید. همیشه به یاد داشته باشید تا از دستورات طبیعی مانند پا و زین استفاده کنید.،حتی برای اصلاح عادت هایی مانند ترسیدن اسب. بدون آموختن دستورات طبیعی برای کنترل، استفاده از ابزار های ثانویه مانند شلاق بسیار آسان بنظر میرسد. در میدان نمایش، حمل کردن شلاق درست یا غلط هایی دارد، پس قوانین دیسیپلین موردنظر خود را بررسی کنید. برای مثال اکثر مردم اسب های خود را با شلاق درساژ تعلیم می دهند، ولی در اغلب تست های درساژ استفاده از این شلاق ها ممنوع است.

 چطور نگه داشتن

 برای نگهداشتن صحیح شلاق حین سواری، دسته شلاق باید از کف دستتان عبور کند و انتهایش روبه بالا باشد. با این روش شلاق با افساری که در دست دارید موازی خواهد شد. اگر حلقه ای روی دسته وجود دارد آن را درون انگشتان فرو کنید. این کار باعث می‌شود تا ترکه یا شلاق حین سواری در دستتان لیز نخورد. هیچوقت حلقه را درون مچ دست فرو نکنید چون اگر از روی اسب بیفتید، مچ دستتان بر اثر برخورد ترکه یا شلاق به زمین آسیب جدی خواهد دید. بهتر است هنگام افتادن شلاق را رها کنید.

 شلاق های درساژ معمولاً برجستگی در انتهای خود دارند که از سر خوردنشان جلوگیری می کند. اگر شلاق تان این ویژگی را ندارد بهتر نوار چسبی انتهای آن بپیچید تا گره “دونات” شکلی به وجود بیاید. راحت ترین و متعادل ترین حالت نگه داشتن شلاق به جای در دست گرفتنش از انتها، نگه داشتن آن از وسط دسته است. شلاق را روی ران خود قرار دهید تا آماده کمک به دستورات پای شما باشد.

 بار کشیدن از اسب با شلاق

 هنگامی که با اسب بار می کشید، وجود شلاق یک ضرورت است. شلاق درشکه سواری یا بارکشی  بلند به شما این اجازه را می‌دهد تا برای دستور دادن به باسن اسب ضربه بزنید، چون در چنین حالتی نمی توانید با دست و پا یا هر دستور طبیعی دیگری به جز صدایتان به او فرمان دهید. ولی در این حال هم از شلاق فقط برای ضربه زدن آرام استفاده کنید.

نظرات کاربران ( 0 نظر )