از رشته سوارکاری درساژ چه میدانید ؟

از رشته سوارکاری درساژ چه میدانید ؟

بسیاری درساژ المپیک را دیده اند. در این مسابقات به نظر می رسد اسب ها مانورهای پیچیده ای انجام می دهند با اینکه سوارکار تقریبا بی حرکت نشسته است. درساژ یعنی آموزش به اسب تا انعطاف پذیر، متعادل و پاسخگو باشد.

هدف درساژ چیست؟

هدف آموزش درساژ پرورش انعطاف پذیری، پاسخگویی به نیازها، و تعادل یک اسب است. این کار اسب را قوی تر و برای سواری لذت بخش تر می کند. اگر شما در این رقابت ها شرکت کنید، علاوه بر این که با دیگران در حال رقابت هستید، درحال رقابت با خودتان نیز خواهید بود. هدف از رقابت این است که همیشه امتیاز خود را بهبود ببخشید.

امکاناتی که نیاز خواهید داشت

  • هر اسب سالم و بی نقص یا پونی از هر نژاد اسب می تواند در درساژ شرکت کند.
  • یک دهنه دارای دو حلقه در دو طرف پوزه.
  • یک زین انگلیسی.
  • دستکش، لباس، ژاکت، شلوار، چکمه، و کلاه مورد تایید.

چه چیزی در درساژ در انتظار ماست؟

درحین اجرای یک آزمون درساژ ، شما به وسیله حداکثر سه داور مورد ارزیابی قرار خواهید گرفت. همانطور که در حال سوارکاری هستید داورها به هر مولفه مربوط به آزمون درساژ به شما امتیاز می دهند. داور ها به دنبال فرمان برداری، انعطاف پذیری، دقت، طرز برخورد ، و میزان خوب بودن سوارکاری شما هستند.

اطراف میدان(رینگ) درساژ با حروف علامت گذاری شده است. قبل از اینکه به میدان وارد شوید، صدای یک زنگ یا سوت را می شنوید. این به شما اجازه می دهد تا قبل از جریمه شدن بدانید که یک زمان معین برای ورود به میدان درساژ دارید . سپس شما وارد می شوید و به داور ادای احترام می کنید. بعد از ایستادن(halt) و ادای احترام به داور، در خطوط مستقیم و دایره وار همانطور که تمرین کرده اید و با استفاده از حروف به عنوان راهنما اسب را می رانید.

 شما با گام های متفاوت و تغییراتی در گام ها اسب را می رانید. برای سطوح پایه ، لازم نیست حرکات را حفظ کنید. یک نفر می تواند آزمون درساژ را از خطوط طرفین رینگ برایتان بخواند. زمانیکه حرکات خود را به پایان رساندید، می ایستید  به داور ادای احترام می کنید و میدان را ترک می کنید. در پایان رقابت درساژ، شما کارت امتیاز تان را دریافت خواهید کرد که امتیاز نهایی در آن مشخص شده است.

آماده کردن اسب برای درساژ

آماده کردن اسب

روی بهبود انعطاف پذیری و پاسخگویی اسب یا پونی خود کار کنید. تمرینات شما باید آهسته و پیوسته باشد. مجبور کردن اسب به “گرفتن چارچوب بدنی خاصی” می تواند باعث درد عضلانی و بی میلی اسب شود. به اسب تان کمک کنید که درس هایش را به طور کامل یاد بگیرد و به عضلات او اجازه دهید زمان کافی برای سازگار شدن با حرکت به روشی متفاوت با چیزی که قبلا انجام می داده را داشته باشد.

هر مولفه از درساژ را بدون اینکه کل حرکات را یک جا انجام دهید، مرتبا تکرار کنید.داور به دنبال تمایلات و تمکین در ایما و اشارات شما به اسب تان است. اگر شما تمام زمانتان را به آموزش درساژ به اسب تان بگذارید، این احساس را خواهید داشت که هر دقیقه درحال دستور دادن به او هستید. کمی از زمان تان را به سوارکاری صحرایی (تریل) اختصاص دهید اینگونه  اسب فرصت این را خواهد داشت تا عضلاتش را بکشد ، از تمام آن ها استفاده کند، و آمادگی قلبی عروقی خود را بهبود ببخشد. زمانی را برای استراحت و خوش گذرانی اختصاص دهید.پ برای درساژ، باید اسب تان بی عیب و نقص آراسته شود، یال او بافته شود و زین آن تمیز شود.

آماده کردن خودتان برای سوارکاری درساژ

آماده کردن خودتان برای سوارکاری درساژ

آموزش درساژ کار سختی است. با توجه به شرایط آب و هوا لباس مناسبی به تن کنید. اگر مکان حروف را قبل از تمرین سوارکاری حفظ کرده باشید برایتان آسان تر خواهد بود.می توانید به راحتی حروف میدان بازی را با سطل های دور ریختنی مواد شوینده ،تیر برق ها یا ضایعات چوب بسازید که می توان روی آن ها رنگ آمیزی کرد یا با یک ماژیک ضدآب نوشت.

اگر قبلا با یک مربی کار نکرده اید، پیدا کردن یک مربی که تجربه ی درساژ دارد اهمیت بسیاری دارد. همانطور که اسب تان را آموزش می دهید، خودتان هم یاد می گیرید که چطور دقیق تر با استفاده از نشستن، دست ها و پاها با ایما و اشاره به اسب فرمان دهید. شما  نیاز دارید تمرکز کنید تا بتوانید هر حرکتی را با عزم و درستی انجام دهید. برنامه ریزی کنید که در هر زمان که سوارکاری می کنید چه کاری انجام می دهید و یادبگیرید در یک زمان واحد روی یک مولفه تمرکز کنید.

فواید درساژ

آموزش درساژ پایه با ارزش است، چه شما برای رقابت ورزشی آن را بیاموزید ،چه برای هر هدف دیگری. جامپرها(اسب هایی که می پرند)، اسب های تریل ، اسب های تفریحی، و اسب های نمایشی انگلیسی و وسترن می توانند از آموزش درساژ سود ببرند. اسب با یادگیری درساژ مطیع تر خواهد شد و شما نیز سوارکار بهتری می شوید.

اگر در درساژ رقابت کنید،متوجه خواهید شد که چالش این رقابت ها این است که سعی کنید امتیازتان را بهبود ببخشید، نه اینکه فقط یک جایزه به خانه بیاورید. وقتی به هر مولفه ، امتیازی تعلق می گیرد متوجه خواهید شد که برای رقابت های بعدی روی چه جنبه هایی باید بیشتر کار کنید. کمی خلاق تر باشید و تلاش کنید نسبت به رقابت های قبلی تغییر کنید.

نظرات کاربران ( 0 نظر )